Aktualności
Święta Bożego Narodzenia, choć zwykle utożsamiane z magicznym i pełnym wyciszenia czasem, nie zawsze takie są. Niestety, przygotowania do tego okresu bywają bardzo wyczerpujące Kiedy jeszcze spadną na barki jednej osoby, Boże Narodzenie przestaje kojarzyć nam się z wyjątkowym momentem w roku. Granica pomiędzy czerpaniem radości z przygotowań do świąt, a skrajnym zmęczeniem i dostrzeganiem w nich wyłącznie źródła stresu, jest bardzo cienka. Jak zorganizować wymarzone święta i… nie dać się zwariować?
Okres świąteczny, choć sam w sobie stanowi źródło radości, przez wielu ekspertów wskazywany jest jako pozycja na liście… najbardziej stresujących, życiowych wydarzeń! Z czego wynika taki stan? Przede wszystkim z wymagających przygotowań do świąt. Kreowany w kulturze wizerunek domu na Boże Narodzenie podsuwa nam obrazy idealnie uporządkowanej, pachnącej lasem i udekorowanej przestrzeni. To także stół pełen tradycyjnych potraw, smakowite wypieki oraz wymarzone prezenty, ułożone pod najpiękniejszą choinką. Niestety zderzenie z rzeczywistością bywa brutalne. Mało kto z nas może pozwolić sobie na urlop przed świętami, a to właśnie jego wymaga doprowadzenie domu do perfekcyjnego stanu, dokonanie niezbędnych zakupów i przygotowanie wszystkich, tradycyjnych potraw. Łącząc to z nawałem pracy zawodowej, charakterystycznym dla końcówki roku, okazuje się, że podołanie wszystkim obowiązkom bywa trudne. W efekcie, kiedy przychodzą święta czujemy się wykończeni fizycznie, stresuje nas lista nie wykonanych do końca zadań oraz ilość poniesionych wydatków, a czas spędzony z rodziną kompletnie nas nie cieszy. Nie musi tak to wyglądać. Jak przygotować Boże Narodzenie i nie zwariować? Sprawdź naszych pięć wskazówek, jak przeżyć święta bez stresu.
Przygotowania do świąt są najbardziej stresującym elementem ich organizacji - boimy się, że nie zdążymy ze sprzątaniem, zakupami, gotowaniem czy dekorowaniem domu. Niestety nadmierne przejmowanie się listą zadań nie tylko nie pomoże nam ich wykonać, ale także dodatkowo utrudni. Co można zrobić, by usprawnić ten proces? Przede wszystkim zaplanować pracę wcześniej i podzielić zaangażowanie w nią. Koniecznie przygotuj listę tego, co należy zrobić przed świętami, następnie usiądź z rodziną i ustal: kto zajmie się wykonaniem którego zadania. Pamiętaj, że znacznie łatwiej przygotować święta w kilka osób niż zrobić to samodzielnie, dlatego określ kto i kiedy odpowiada za dane prace czy zakupy. Zadbaj także o to, by przygotowania rozpocząć odrobinę wcześniej - dzięki temu nie przytłoczy Was nawał pracy w ostatnich dniach, tuż przed świętami. Będziecie mogli spokojnie zająć się wtedy przygotowywaniem świątecznych potraw czy pakowaniem prezentów.
Jednym z ważniejszych czynników wpływających na odczuwanie przez nas magii świąt są dekoracje. Pamiętaj jednak o tym, że nie każdego roku Twój dom musi być przystrojony w każdym zakamarku. Czujesz zmęczenie i przesyt świątecznymi zadaniami? Postaw na ulubione ozdoby, które kojarzą Ci się wyjątkowo dobrze i zrezygnuj z nadmiaru. Koniecznie ogranicz także ilość kupowanych ozdób - wybierając te, które pasują kolorystycznie i stylistycznie do Twoje wnętrza zyskasz oprawę na wiele lata.
Okres przedświąteczny to czas nie tylko wzmożonej pracy, ale także zakupów i powiązanych z nimi wydatków. Niestety w większości przypadków kończą się one… po prostu męczącym nadmiarem. Oczywiście nie chodzi o to, by rezygnować z kupowania prezentów czy gotowania tradycyjnych świątecznych potraw, lecz ograniczenie tego, co tak naprawdę nie sprawia nam radości, a równocześnie obciąża budżet, nie służy planecie i generuje wyrzuty sumienia. Przykład? Ogranicz ilość kupowanego jedzenia, które tuż po świętach wyrzucisz. Jeśli mimo wszystko pozostało Ci sporo porcji przygotowanych już dań, skontaktuj się z organizacją charytatywną z Twojej okolicy lub zawieź je do lodówki społecznej, by mogli skorzystać z nich potrzebujący. Zminimalizuj ilość kupowanych torebek prezentowych, jeśli zeszłoroczne wyglądają wciąż nieźle. Postaw także na prezenty w stylu zero waste - zamiast kolejnej, niedopasowanej koszuli, wybierz bilet na koncert ulubionego zespołu lub voucher pozwalający spędzić czas tak, jak Twoi bliscy lubią najbardziej. Pamiętaj: najpiękniejszym prezentem są niezapomniane chwile.
Ograniczając czas przeznaczony na samodzielne sprzątanie każdego zakamarka domu i niezupełnie potrzebne zakupy, zyskasz cenne godziny na to, co tak naprawdę w świętach ważne. Przeznacz go na rodzinne rytuały - wspólne pieczenie pierniczków, robienie ozdób choinkowych czy projektowanie personalizowanych etykiet na prezenty. To nie tylko metoda na odciągnięcie dzieci od telefonów i zaangażowanie w kreatywne zajęcia, ale także na wspólne spędzenie czasu - wczuwając się w klimat świąt, a przy okazji podtrzymując więź.
Przede wszystkim jednak, jeśli zależy Ci na tym, by spędzić święta bez stresu, zmień swoje nastawienie. Pamiętaj, że ważniejsze niż perfekcyjne dekoracje i wyrafinowane potrawy jest stworzenie atmosfery pełnej ciepła i miłości. Pozwól sobie na to, by nie być idealną. Ciesz się chwilami z rodziną, otwórz się na poglądy innych, delektuj się pysznymi potrawami i odpocznij. Boże Narodzenie zdarza się tylko raz w roku i trwa zaledwie dwa dni - nie pozwól na to, by zmęczenie odebrało Ci radość z tych krótkich chwil. Pomóc może Ci w tym porzucenie wizerunku idealnych świąt, które jedyne do czego może doprowadzić to wzrost frustracji.