BLOG

BLOG

INSPIRACJE
Jak zmienić pokój dziecka w pokój nastolatka?
23. III 2021

Inspiracje

Jak zmienić pokój dziecka w pokój nastolatka?

Zainspiruj się!

Zmiany w aranżacji wprowadzamy najczęściej w dwóch przypadkach: kiedy wnętrze wymaga remontu lub dotychczasowy wystrój nam się opatrzył. Wyjątek stanowi pokój dziecka, którego wygląd powinien ulegać modyfikacjom wraz z dorastaniem najmłodszego domownika. W jaki sposób przeprowadzić skuteczną metamorfozę, by wnętrze zaczęło spełniać potrzeby nastolatka?

Przekształcenie wnętrza dziecięcego w pokój młodzieżowy to nieunikniony proces, który, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, możemy przeprowadzić szybko i niewielkim kosztem. Pamiętajmy, by wysłuchiwać pomysłów naszej pociechy – to będzie jej królestwo, więc to ona powinna decydować o kształcie aranżacji. Zadaniem rodzica jest z kolei dopilnowanie, by wystrój był funkcjonalny i komfortowy.

Motyw przewodni dopasowany do gustu dziecka

W pierwszym kroku ustalcie motyw przewodni wystroju, którym będziecie kierować się przy wyborze poszczególnych elementów wyposażenia. Może być to styl aranżacyjny (np. skandynawski, który wciąż cieszy się dużą popularnością), kolor (lub dwa odcienie, np. modne obecnie połączenie żółci z szarością) bądź wzór (np. geometryczny czy roślinny). W ten sposób zyskacie pewność, że efekt końcowy będzie spójny i miły dla oka.

Wyznacznikiem może być też hobby nastolatka – to rozwiązanie doskonale spersonalizuje wygląd wnętrza. Dla przykładu: w pokoju fana futbolu może znaleźć się dywan ozdobiony wzorem boiska, puf w kształcie piłki oraz plakaty z wizerunkami graczy ulubionego klubu. W tym przypadku pozostałe komponenty aranżacji warto utrzymać w stonowanych barwach, dzięki czemu akcenty ukazujące pasje dziecka zostaną odpowiednio wyeksponowane.

Pokój nastolatka

Wygodne miejsce wypoczynku

O ile w pokoju malucha ważną rolę pełni przestrzeń do zabawy, o tyle we wnętrzu nastolatka zastępuje ją strefa relaksu. Naturalnym zabiegiem jest zmiana zabawek na młodzieżowe gadżety. W miejscu domowego namiotu może z kolei pojawić się wiszący fotel. Warto też wygospodarować miejsce na kanapę i niewielki stolik, które idealnie sprawdzą się podczas spotkań z przyjaciółmi. Zamiast tradycyjnego łóżka, rozważmy umieszczenie materaca na antresoli – wtedy kącik wypoczynkowy można urządzić poniżej, oszczędzając w ten sposób miejsce.

Rozwiązania dopasowane do potrzeb

Strefę relaksu i snu powinno uzupełnić miejsce do nauki. Stwórzmy je blisko okna, by zapewnić najlepszy dostęp do światła dziennego. Szerokie biurko umożliwi dziecku ułożenie na nim wszystkich przyborów potrzebnych do realizacji szkolnych projektów. Pamiętajmy też o ergonomicznym krześle – strzałem w dziesiątkę będzie model na kółkach, z zagłówkiem i regulowaną wysokością. Dopełnienie powinna stanowić lampka o białej barwie światła, która służy koncentracji.

Na warunki do nauki wpływ mają również drzwi. W pokoju brzdąca doskonale sprawdzają się modele z transparentnymi przeszkleniami (umożliwiające wgląd do wnętrza bez konieczności otwierania skrzydła). Nastolatek nie potrzebuje jednak stałej kontroli, dlatego warto, by w progu znalazły się drzwi pełne, stanowiące lepszą izolację akustyczną. Dodatkowo nastolatek poczuje, ze szanujemy jego prywatność. Polecamy np. model Linea Premium Line (w modnym, czarnym kolorze, wzbogacony minimalistycznymi zdobieniami) czy Brenta (białe skrzydło z minimalistycznymi frezami).

Elementy wnętrza, które „rosną” wraz z domownikiem

Remont wnętrza będzie tańszy, jeśli już podczas urządzania pokoju malucha zadbamy o rozwiązania gwarantujące wieloletnie użytkowanie. Przykładem jest biurko z podnoszonym blatem, który możemy dostosowywać do wzrostu dziecka. Również podłoga nie będzie wymagała wymiany, jeśli w pokoju znajdą się panele o wysokiej klasie ścieralności (dzięki której uderzenia zabawkami czy przesuwanie mebli nie spowoduje uszkodzeń) i neutralnej kolorystyce (np. w dekorze jasnego lub naturalnego dębu). Doskonałym wyborem będą np. panele z kolekcji Expedition 4V WR.

Niekiedy też zamiast wyrzucać elementy wyposażenia, wystarczy je odnowić. Meble możemy przemalować na młodzieżowy kolor, a ich uchwyty wymienić na bardziej nowoczesne. Idealnym rozwiązaniem do pokoju dziecka będą też listwy przypodłogowe NOOX. Składają się one z dwóch części: bazy oraz wysuwanej wkładki, która z jednej strony jest pokryta wzorem (np. pszczółkami lub samochodzikami), a z drugiej pozostaje biała. Gdy więc nasza pociecha wyrośnie z dziecięcych motywów, wystarczy obrócić wkładkę, a listwy zyskają klasyczny wygląd.

Stawiając na przemyślane rozwiązania i realizując wymarzone wizje aranżacyjne dziecka, stworzymy komfortowy i estetyczny wystrój, a nasza pociecha zyska swój wymarzony kąt.

Facebook