Porady wnętrzarskie
Najpowszechniejszą formą wprowadzania sztuki do pomieszczeń jest grafika, rozumiana jako wszystkie formy wizualne - fotografie, plakaty czy obrazy. Z ich pomocą możesz wykreować efektowną galerię ścienną, która nada przestrzeni ostatecznego wyrazu, a przy tym doda jej głębi, równocześnie nie narzucając się. Od czego zacząć wypełnianie domowych pomieszczeń grafiką? Przede wszystkim od znalezienia formy sztuki, która szczególnie do nas przemawia. Zastanów się nad tym, czy preferujesz nurty klasyczne, nowoczesne czy ludowe, a także w jakiej stylistyce artystycznej najchętniej się poruszasz. Oczywiście nie musisz decydować się na jedną - bardzo popularne jest obecnie łączenie różnych form sztuki ze sobą - np. wybierając bardzo nowoczesne w swojej formie grafiki, które przekazem nawiązują do minionych epok, co pozwala na wprowadzenie do wnętrza eklektyzmu. Kiedy jednak uda Ci się określić własne upodobania i znaleźć formę sztuki, która będzie odpowiednia do Twojego domu, możesz okazać się, że efektowne wyeksponowanie jej na ścianie będzie trudne. Sprawdź nasze wskazówki i wykreuj galerię ścienną, która stanie się ozdobą Twojego domu.
Określenie nurtu sztuki, który najbardziej pasuje do Twojego wnętrza ułatwi Ci wyselekcjonowanie form, które mają stanowić bazę Twojej galerii. Przede wszystkim zacznij więc od określenia głównego kierunku tworzonej kompozycji. Możesz postawić na rodzinne zdjęcia lub te prezentujące krajobrazy z miejsc, które odwiedziliście; wybrać plakaty o określonej tematyce lub malunki prezentujące konkretne obiekty. Warto oprócz motywu przewodniego określić także kolorystykę galerii - decydując się np. na czarno-białe zdjęcia lub plakaty utrzymane w głównym odcieniu. Pamiętaj, że nie musisz decydować się na jeden motyw przewodni - możesz miksować formy - np. nowoczesne grafiki z plakatami retro; kolory - łącząc retro sepię z intensywnymi neonami oraz tematykę - np. rodzinne fotografie ze zdjęciami miejsc ze wspólnych podróży. Zwróć uwagę, by wybrać jednak jeden wspólny mianownik - np. tematyczny lub kolorystyczny, który połączy elementy galerii ze sobą i pozwoli Ci uniknąć efektu chaosu.
Zadbaj o dobór odpowiedniego wykończenia dla prezentowanej w Twoim domu grafiki. Mowa oczywiście o ramkach i osłonach, które podkreślą design zastosowanych w galerii elementów. Wybierając je zadecyduj czy chcesz pójść we wzorniczą spójność - inwestując np. w klasyczne, czarne ramki; czy eklektyczny miks - decydując się na połączenie wielu tworzyw, kolorów i form - np. ponadczasowego drewna z nowoczesnym metalem i retro zdobieniami w kolorze złota. Zwróć uwagę, że uzupełnieniem Twojej galerii może być nie tylko grafika. Decydując się na różnorodność form, możesz podkręcić całość także elementami trójwymiarowymi np. rękodzielniczymi ozdobami, płaskorzeźbą lub zegarem, które wprowadzą do całości element nieoczywistego zaskoczenia.
Kiedy masz już ogólną wizję swojej domowej galerii, koniecznie zadbaj także o określenie lokalizacji, w której ma zawisnąć. Jeśli zdecydujesz się na wieloelementową kompozycję postaw na wolną dużą ścianę np. w salonie nad kanapą lub tę telewizyjną. Kiedy jednak nie dysponujesz taką przestrzenią, pamiętaj o tym, że galeria ścienna może zawisnąć także w tych mniej oczywistych miejscach, jak chociażby korytarz w przedpokoju.
Zanim powiesisz elementy swojej galerii na ścianie zrób.... przymiarkę! Wytnij ich odpowiedniki z kartonu i przyklej je taśmą w wybranej lokalizacji, aby sprawdzić jak się zaprezentują. Pozwoli Ci to wprowadzić ewentualne zmiany w składowych galerii oraz miejscach ich rozlokowania jeszcze przed wykonaniem dziur w ścianach.
Nie dysponujesz wolną ścianą na dużą galerię? Nic straconego - możesz wykorzystać mniejsze fragmenty np. nad komodą w sypialni lub za fotelem w salonie. Wybierając mniejszą przestrzeń zadbaj jednak o to, by galeria składała się również z odpowiedniej ilości elementów - np. jednego większego obrazu lub dwóch mniejszych grafik, które powieszono blisko siebie stworzą wrażenie przytulności. Pozwoli Ci to uniknąć efektu przytłoczenia.
Wbrew powszechnym skojarzeniom sztuka znajduje szerokie zastosowanie w urządzaniu domowych przestrzeni. Utożsamiana zazwyczaj z kosztownymi, niepraktycznymi i patetycznymi dekorami w aranżacjach, wcale nie musi taka być. Bez względu na to, na jaką formę galerii ściennej się zdecydujesz, z jej pomocą dodasz swojemu wnętrzu niepowtarzalności, równocześnie wyrażając siebie.