Porady wnętrzarskie
Komfortowe wnętrza, czyli jakie?
Poczucie komfortu to nic innego, jak wyraźnie odczuwalne wrażenie fizycznej i psychicznej wygody. W kontekście wnętrz zwykle towarzyszy mu wrażenie elegancji i dobrobytu, rozumianych jako funkcjonalność i dostatek. Komfortowe wnętrze to więc nie tylko zaaranżowana ze smakiem oraz w zgodzie z gustem właściciela przestrzeń. To obszar, który odpowiada jego mieszkańcom, pozwala im wypoczywać oraz, w zgodzie z własnymi potrzebami, wygodnie funkcjonować na co dzień. Próbując stworzyć uniwersalną definicję pojęcia komfortowego wnętrza możemy więc śmiało pokusić się o stwierdzenie, że jego kwintesencją nie będzie określona stylistyka czy zgodność z aktualnymi trendami. To przede wszystkim spójność z funkcjonalnymi i estetycznymi oczekiwaniami mieszkańców. Równocześnie jednak to odniesienie do ich stylu życia, osobistych wartości, wspomnień i gustu. Komfortowe wnętrze będzie więc skupione na personalizacji i zaaranżowaniu go w sposób oddający to, co najważniejsze dla jego właściciela. Jak realnie wdrożyć te idee w życie i na co zwrócić uwagę?
Styl życia mieszkańców
Wnętrza zorientowane na komfort powinny być przede wszystkim osobiste w wymiarze funkcjonalnym. Co oznacza to na etapie projektowania? Chociażby uwzględnienie osobistych potrzeb, preferencji i oczekiwań mieszkańców. Projektując przestrzeń koniecznie weźmy więc pod uwagę styl życia jej właścicieli, uwzględniając w niej to, co dla nich ważne oraz budujące ich codzienne poczucie dobrobytu. Jeśli mieszkańcy pracują z domu, zaprojektujmy dla nich przestrzeń dedykowaną komfortowej pracy. Kiedy ich pasją jest gotowanie i przyjmowanie gości, zadbajmy o odpowiednio dużą kuchnię połączoną z jadalnią i salonem, w których możliwe będzie celebrowanie rodzinnych posiłków. Przede wszystkim pamiętajmy więc o tym, by obrać silny focus na potrzeby funkcjonalne mieszkańców oraz uwzględnienie preferowanych przez nich kierunków aranżacyjnych.
Przedmioty, które mają znaczenie
Komfortowe wnętrze to takie, które wyraźnie wskazuje na swojego właściciela. Tego rodzaju personalizacja jest z kolei możliwa tylko poprzez zastosowanie w aranżacji przedmiotów, które mają dla niego znaczenie emocjonalne. Akcesoria przywiezione z podróży, rodzinne zdjęcia czy pamiątki po przodkach? Bez względu na to, jakich produktów użyjesz, by wykreować przestrzeń komfortu, pamiętaj, by wybierać tylko te, które kojarzą się mieszkańcom dobrze i mają dla nich wartość sentymentalną. Nie kupuj wyłącznie nowych przedmiotów - nadawaj drugie życie antykom, zmieniaj funkcjonalności, stosuj recykling i upcykling. Wszystko po to, by stworzyć wnętrze pełne emocjonalnego ładunku, w którym mieszkańcy poczują się domowo i swobodnie.
Pokaż siebie
Urządzając komfortowe wnętrza pamiętaj o zastosowaniu w aranżacji przedmiotów, które pokazują charakter jego właścicieli. Możesz wykorzystać elementy, które wskazują na pasje mieszkańców - np. tworząc biblioteczkę, układając stosy ulubionych książek domowników na pomocniczych stolikach, albo tworząc dekoracje z ich kolekcji - np. budując ekspozycję eklektycznych talerzy w jadalni lub robiąc w kredensie wystawę zbiorów zabytkowej porcelany. Bez względu na to, jakie przedmioty zastosujesz, pokażesz nimi charakter właściciela mieszkania, a także pozwolisz mu poczuć się w domowej przestrzeni swojsko.
Na przekór kompletom
Eklektyzm to kierunek aranżacyjny, który pozwala kreować wyjątkowe przestrzenie. Nie inwestuj więc w komplety czy zestawy przedmiotów - dbaj o to, by stosować w aranżacji dodatki, które lubią mieszkańcy, a nie tylko takie, które pasują do siebie. To skuteczna metoda na wdrożenie w życie sztuki aranżowania osobistych wnętrz, ale także budowanie przestrzeni, która jest niepowtarzalna i nie daje możliwości skopiowania.
Nie bój się wyrzucać
Masz w domu przedmioty, które źle Ci się kojarzą? Trzymasz, z uwagi na funkcjonalność, urządzenia czy sprzęty, które budzą negatywne wspomnienia? Nadeszła pora na to, by się ich pozbyć. Komfortowe wnętrza to takie, które budują jasny i pozytywny przekaz emocjonalny. Nie wyrzucaj więc przedmiotów z uwagi na to, że są stare czy wyszły z mody. Konsekwentnie jednak pozbywaj się tych, które kreują nieprzyjemną atmosferę i nie pozwalają Ci poczuć się swobodnie we własnym mieszkaniu.
Aranżowanie wnętrz z myślą o ich komfortowym wymiarze to skuteczna metoda na to, by kreować przestrzenie sprzyjające dobremu samopoczuciu. Równocześnie jednak to możliwość zyskania stylowych pomieszczeń, które nigdy nie wychodzą z mody, ponieważ dobrostan i jakość życia to czynniki, których wartość nie przemija.