BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Tradycja i nowoczesność łączą się we wnętrzu
02. IV 2015

Porady wnętrzarskie

Tradycja i nowoczesność łączą się we wnętrzu

Urządzanie mieszkania to nie tylko wybór odpowiednich mebli, dekoracji oraz innych elementów wyposażenia.

Punktem wyjścia w projektowaniu domowej przestrzeni jest podjęcie decyzji o stylu aranżacji. Obecnie prym w tym zakresie wiodą kierunki skandynawski i nowoczesny. Nie oznacza to jednak konieczności zastosowania wyłącznie jednego z nich we wnętrzu. Warto bowiem sięgać po różne trendy oraz inspiracje, łącząc modernistyczny design 
z tradycyjnymi motywami.

Folklor w miejskim wydaniu

Czerpanie z zasobów tradycji i kultury regionalnej jest szczególnie widoczne w muzyce, modzie, ale również w aranżacji wnętrz. Niesłabnąca popularność stylu skandynawskiego i duże zainteresowanie kierunkiem śródziemnomorskim oraz prowansalskim potwierdzają, że lokalne wzornictwo ma wielu zwolenników. Również polskie motywy ludowe, pochodzące z różnych zakątków naszego kraju, cieszą się uznaniem, tym bardziej, że dostarczają one bogactwa wzorów, form i faktur. Kaszubska ceramika, haft kujawski, łowickie i kurpiowskie wycinanki stanowią unikalne ozdoby, zwłaszcza dla osób, które folkową estetykę traktują nie tylko jako wyrazisty dodatek, ale też jako podstawę do zdefiniowania wyjątkowego, nieco awangardowego charakteru wnętrza.

Kompozycja nowoczesnego designu z elementami wywodzącymi się ze sztuki ludowej to tzw. modern folk lub new folk. Styl ten dobrze sprawdza się zarówno w domku na wsi, jak i w miejskim loft’cie. Do jego cech charakterystycznych należą intensywna kolorystyka oraz bogate desenie. Często stosuje się barwy takie jak: czerwień, zieleń, błękit, żółcie oraz pomarańcze. Występują one w głębokich, żywych, odcieniach. Zwykle towarzyszy im klasyczna biel, wraz z którą tworzą energetyzujący klimat wnętrza. Wiodącymi motywami pojawiającymi się w mieszkaniach urządzonych w folkowym wydaniu są pasy oraz kwiaty. Wzory te zdobią akcesoria i obicia mebli, ale stosuje się je także na tapetach lub innych dekoracjach ściennych. W połączeniu z ludowymi dodatkami - koronkowymi serwetami, haftowanymi obrusami, filcowymi podkładkami, poduszkami, narzutami oraz firanami utrzymanymi w tradycyjnej stylistyce – dodają przytulności, ciepła i uroku domowej przestrzeni. Ważne jest jednak, by przy takiej mnogości elementów znaleźć złoty środek, który umożliwi zachowanie harmonii we wnętrzu.

Rustykalne akcenty we wnętrzu

Ciekawym rozwiązaniem, pozwalającym na budowanie unikalnej atmosfery w nowoczesnym wnętrzu jest wprowadzenie do niego akcentów rustykalnych. Mogą to być kamień i kute żelazo, podkreślające minimalizm oraz dodające nuty surowości, ale także drewno, które ociepli mieszkanie. Obok nich istotną rolę odegrają tradycyjne dodatki: ceramiczne naczynia, dzbany, lampy naftowe czy wiklinowe kosze. Dobrze komponują się one z wielopokoleniowymi meblami o prostej linii. Jeśli nie posiadamy ich w postaci pamiątek po seniorach, to możemy wykorzystać nowe szafy, stoliki i komody, celowo je postarzając przy zastosowaniu techniki tzw. shabby chic (ang. shabby - stary, obdarty, podniszczony; chic - szyk). Polega ona na nakładaniu farby na przedmioty tak, aby jej warstwy tworzyły przetartą, łuszczącą się powierzchnię. Ponadto wykonuje się inne zabiegi, pozwalające na osiągnięcie efektu podniszczenia, np. drążenie ubytków czy obcieranie papierem ściernym. Rustykalny urok wprowadzi także dostojnie postarzała podłoga. Deski o wyraźnej, głębokiej strukturze oraz widocznym usłojeniu, nadadzą pomieszczeniom szyku i elegancji, akcentując zarazem ich przytulny charakter.

Przestrzeń wypełniona światłem

Istotnym elementem aranżacji wnętrza jest oświetlenie. Zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym stylu urządzania wykorzystuje się światło sztuczne w postaci lamp czy kinkietów oraz naturalne. To ostatnie pozwala na osiągniecie efektu optycznego powiększenia przestrzeni, czyniąc ją równocześnie bardziej otwartą i przyjazną. Obok zwiewnych, delikatnych firan oraz subtelnie przepuszczających promienie słoneczne rolet okiennych, do rozświetlenia wnętrza przyczyniają się drzwi wewnętrzne. Warto postawić na skrzydła z przeszkleniami, których prostota wpisuje się w modernistyczny design, a zarazem stanowi wysublimowane tło dla bogatej estetyki ludycznych motywów.

Wewnętrzne skrzydła drzwiowe z szybami o zróżnicowanym stopniu przezroczystości są oferowane przez salony RuckZuck. Występują one w asortymencie autorskiej marki SENTIS. Wśród jej produktów znajdują się dwie kolekcje drzwi, które wyróżniają się unikalnymi przeszkleniami (np. Vidrio). Kolekcję Vidrio tworzy dziewięć modeli, posiadające niemal pełne, satynowe przeszklenie. Linia Vidrio wprowadza wyjątkowy, nieco surowy klimat w pomieszczeniach. Dyskretnie wpuszczają do nich smugi światła sprawiając, że zyskują one nutę oryginalności i niepowtarzalnego uroku. Jako profesjonalny salon wykończeniowy oferujemy drzwi i ościeżnice.

Ponadczasowe piękno drewna

Zarówno w nowoczesnym, jak też w nawiązującym do tradycji, stylu urządzania wnętrz, ważną rolę odgrywa drewno. Jest ono obecne w elementach wyposażenia, dekoracjach, skrzydłach drzwiowych, na ścianach i podłodze. Często pojawia się również w postaci odsłoniętych belek na suficie. Jego niewątpliwym atutem jest doskonałe współgranie z innymi materiałami - betonem, szkłem oraz stalą, które są chętnie wykorzystywane w modernistycznych aranżacjach. W pomieszczeniach stosuje się zwykle klasyczne, naturalne deski, bądź stylizowane na postarzałe, z widocznymi słojami, czy nawet sękami. Podłoga może zostać wykonana z prawdziwego drewna, jednak równie dobrze prezentować się będą laminowane panele, których struktura imituje wygląd tego surowiec.

Do wnętrza łączącego w sobie tradycyjne i nowoczesne elementy, można dobierać podłogi spośród szerokiej gamy dekorów. Bogactwo folklorystycznych wzorów najlepiej zrównoważą jasne panele. Deski w odcieniach chłodnego beżu, lnu, kremu, jak i modnych szarości, stanowią bowiem doskonałe uzupełnienie dla ludowych dekoracji. 

Zabawa kontrastem

Nowoczesny design i tradycyjne motywy, choć wykazują wiele różnic, mogą jednak tworzyć spójną kompozycję aranżacyjną. Dzięki umiejętnemu doborowi kolorów, elementów wyposażenia, wzorów i materiałów możliwe jest zaprojektowanie wnętrza w sposób ciekawy oraz zbudowanie atmosfery przyjaznej dla wszystkich domowników. Warto zatem łączyć style, bawić się kontrastami i poszukiwać inspiracji, które odzwierciedlą nasze indywidualne upodobania oraz pomysły.

Facebook