BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Wakacje w domu?
24. VI 2016

Porady wnętrzarskie

Wakacje w domu?

Szybki remont szansą na miłą zmianę otoczenia

Lato w pełni. Jedni przygotowują się do dalekich podróży, inni wakacyjny odpoczynek zaplanowali w domowym zaciszu. Spędzanie wolnych dni w mieszkaniu nie wyklucza jednak możliwości zmiany otoczenia. By odświeżyć swoje cztery kąty nie trzeba skomplikowanych działań. Czasem wystarczy kilka drobnych modyfikacji, które sprawią, że wnętrze zyska zupełnie nowe oblicze.

Wakacje to dobry czas na remont z kilku powodów. Dłuższe dni umożliwiają wykonanie więcej pracy przy świetle dziennym. Ciepłe powietrze i umiarkowane temperatury sprzyjają malowaniu ścian oraz tapetowaniu. Wietrzenie pomieszczeń, przyspieszające proces schnięcia farby lub kleju, nie stanowi bowiem żadnego problemu. Przyjemna, bezdeszczowa aura ułatwia poradzenie sobie z meblami czy innymi elementami wyposażenia, które przeszkadzają przy prowadzonych pracach. Bez obaw można je wynieść na zewnątrz, np. gdy planujemy cyklinowanie lub wymianę podłóg.

Przestrzeń pełna światła

Podejmując decyzję o tym, jakich zmian aranżacyjnych chcemy dokonać w mieszkaniu, warto zwrócić szczególną uwagę na dwa aspekty: światło oraz przestrzeń. To uniwersalne elementy, dzięki którym pomieszczenia zyskują przyjazny charakter, a domownicy cieszą się lepszą energią.

Naturalne światło dostaje się do wnętrza nie tylko poprzez okna, ale również za sprawą przeszkleń w drzwiach, które mienią się wspaniałym blaskiem. Wymieniając skrzydła warto zatem postawić na te z dużymi szybami, a nawet całkowicie przeszklone. Świetnym uzupełnieniem dla promieni słonecznych docierających z zewnątrz, będą sztuczne źródła światła – lampy wiszące i stojące, kinkiety, a także świece, które zwłaszcza w ciepłe, letnie noce stworzą romantyczną atmosferę.

Wakacyjnemu odświeżeniu mieszkania powinno towarzyszyć też optyczne powiększenie przestrzeni. Można je uzyskać dzięki zastosowaniu jasnych kolorów na ścianach. Sprzyjać mu będzie także dobre oświetlenie, które rozjaśni każdy kąt. Wnętrza staną się przestronniejsze, jeśli znikną z nich wszelkie zbędne meble i dekoracje. Remont to doskonały pretekst do zrobienia porządków. 

Sprawna wymiana podłogi

Efekt optycznego powiększenia i rozjaśnienia wnętrza można uzyskać także poprzez zmianę podłogi. Najlepiej wybrać wąskie panele w jasnych barwach, które dodatkowo zdobią frezowane krawędzie, zapewniające im naturalny wygląd.

Samodzielny montaż paneli podłogowych dla wielu osób może wydawać się nie lada wyzwaniem. Jednak to tylko pozory. Dzięki funkcjonalnym rozwiązaniom, takim jak bezklejowy system łączenia desek, zadanie to staje się proste i przyjemne, pozwalając jednocześnie na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy. Jak zatem to zrobić? Jakie kroki podjąć?

1. W zależności od pomieszczenia, w którym zamierzamy ułożyć panele podłogowe, należy dopasować do niego klasę użyteczności i ścieralności desek. Aby nie martwić się o wytrzymałość paneli, warto nabyć produkty w klasie ścieralności od AC3 do AC5. Zagwarantuje ona dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu domownicy będą mogli dłużej cieszyć się piękną podłogą we wnętrzu.

2. Precyzyjnie mierzymy pomieszczenie, w którym planujemy położyć panele. Musimy pamiętać, że do oszacowanego metrażu należy doliczyć ok. 5-10 procent paneli więcej, gdyż nawet najbardziej dokładny pomiar wnętrza nie gwarantuje wykorzystania każdej z desek w 100 procentach. Dzięki zapasowi nie braknie nam materiału na żadną wnękę, czy nietypowy kształt podłoża.

3. Kupując panele podłogowe, nie można zapomnieć również o akcesoriach, które będą niezbędne przy ich montażu. Konieczny jest zakup folii PE (paroizolacyjnej) i podkładu pod panele, a także listew przypodłogowych, które pozwolą na eleganckie wykończenie podłogi i umożliwią funkcjonalne rozprowadzenie kabli.

4. Zanim przejdziemy do zasadniczego montażu, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po zakupie trzeba odczekać min. 24 (a najlepiej 48 godzin), aż deski się zaaklimatyzują. Panele można kłaść wyłącznie na suchej i równiej nawierzchni, po uprzednim jej wyczyszczeniu. Deski powinno się wyjmować z opakowania bezpośrednio przed montażem. Podczas układania podłogi warto też na bieżąco kontrolować stan paneli i ewentualne uszkodzenia.

5. Po przygotowaniu podłoża rozpoczynamy właściwe układanie paneli, montując pierwszą deskę wzdłuż ściany w rogu pokoju. Ważne, aby pozostawić szczelinę dylatacyjną o szerokości 1-2 cm przy ścianach oraz w progach pomieszczeń. Do jej wyznaczenia można użyć plastikowych, bądź drewnianych klinów. Deski łączymy ze sobą dłuższymi krawędziami, które posiadają specjalne wypusty i wpusty wyprofilowane tak, że tworzą zaczep. Lepsze przyleganie desek zapewni delikatnie dobijanie krawędzi młotkiem. Nie wolno jednak uderzać w panel, tylko w przyłożony do niego klocek. Jeśli ostatnie klepki w każdym rzędzie okażą się za długie, trzeba je przyciąć ostrą piłą lub wyrzynarką elektryczną. Kiedy podłoga jest ułożona, należy pozostawić ją na 24 godziny, a następnie wyjąć klocki dystansowe i wykończyć pomieszczenie listwami podłogowymi.

Latem dobrze wybrać jasne podłogi – optycznie powiększą pomieszczenie, nadając mu lekkości. Dobrym rozwiązaniem będą panele w kolorze śmietankowej bieli, ciepłych beży, a także srebrzystych szarości. Warto postawić na te, które posiadają strukturę z połyskiem, dzięki czemu dodadzą domowej przestrzeni blasku.

Nowe wnętrze od zaraz

Wakacyjny remont nie zawsze musi wiązać się z wymianą podłogi. Do najprostszych sposobów na odświeżenie mieszkania należy pomalowanie ścian i wprowadzenie kolorowych dodatków, m.in. wazonów, ramek ze zdjęciami, dekoracyjnych poduszek. Soczyste barwy uczynią wnętrze bardziej energetyzującym, stanowiąc wyrazisty akcent w aranżacji.

Warto pamiętać, że nawet drobne zmiany mogą wywołać zdumiewające efekty, a radość oraz satysfakcja z nich będzie tym większa, im bardziej zaangażują domowników, którzy samodzielnie ich dokonają.

Facebook