BLOG

BLOG

INSPIRACJE
Atomic Age design
23. VIII 2021

Inspiracje

Atomic Age design

Wizja przyszłości z połowy XX wieku
Atomic Age design

Współcześnie we wnętrzach dominują minimalizm, naturalność, prostota formy i funkcjonalność. Przeszło 70 lat temu zupełnie inaczej wyobrażano sobie jednak przyszłość. Świat zafascynowany postępem technologicznym kreślił aranżacje inspirowane przestrzenią kosmiczną i energią atomową. Tak zrodził się Atomic Age design.

Ruch Atomic Age design rozwinął się po II wojnie światowej i trwał do początków lat 60. W okresie zimnej wojny zainteresowanie wzbudzał atom, w którym z jednej strony dostrzegano zagrożenie nuklearne, natomiast z drugiej – potencjał nowego źródła energii. Motywy cząstek atomowych przeniknęły również do wnętrz, mieszając się z charakterystycznym dla tamtych czasów zachwytem podróżami kosmicznymi i innowacjami.

Design napędzany atomem i kosmosem - styl Atomic Age

Choć Atomic Age design był stosunkowo krótkotrwałym trendem, dał się zapamiętać dzięki śmiałym rozwiązaniom bazującym na surrealizmie, nieszablonowości i kreatywności. Projektanci natchnieni futurystycznymi wyobrażeniami kreowali dzieła o oryginalnych formach. Wśród najbardziej rozpoznawalnych można wymienić m.in. zegar ścienny „Ball” i sofę „Marshmallow”, które stworzył George Nelson. Dużą popularność zyskali również Charles i Ray Eames, autorzy wieszaka „Hang-It-All”, tkaniny „Small Dot Pattern” czy krzesła „Low Side”.

Atomic Age design - wprowadz go we wnętrze!

Elementy wyposażenia wnętrz, inspirowane tematyką atomu i kosmosu, przenosiły wnętrza w inny wymiar. Nie brakowało w nich kolorów, organicznych form i owalnych kształtów. Obudowa telewizora w kształcie hełmu; fotel z siedziskiem w postaci otwartej półkuli; wielopunktowe, kuliste lampy wiszące; dekoracje przypominające latający spodek – tego typu komponenty wypełniały przestrzeń, podkreślając jej abstrakcyjne oblicze. W aranżacji wykorzystywano takie materiały jak tworzywa sztuczne, włókna szklane i sklejki.

Retrofuturyzm – odwołanie do niespełnionej wizji jutra

Choć świat wykreowany przez Atomic Age Design nie znajduje powszechnego odzwierciedlenia w obecnych wnętrzach, pozostawił po sobie ślad. Trend zwany retrofuturyzmem umożliwia nostalgiczne wspomnienie tego okresu. Wprowadzając do wnętrza elementy nawiązujące kształtem lub wzorem do kosmosu i atomu, nadamy przestrzeni mieszkalnej oryginalny wygląd. Na rynku wciąż dostępne są produkty aranżacyjne w duchu Atomic Age, które inspirowane są propozycjami znanych projektantów.

Każda z tych perełek designerskich powinna zostać odpowiednio wyeksponowana – umożliwi to ograniczenie pozostałych elementów dekoracyjnych, pomalowanie ścian na jasny kolor i wykończenie posadzki panelami w dekorze naturalnego drewna (w tej roli dobrze sprawdzą się np. panele Dąb Bajkaj z kolekcji Trend 4V od RuckZuck, które dodatkowo zagwarantują nam odporność na uszkodzenia i działanie wody).

Facebook