BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Ekologiczne wnętrze w 4 krokach
29. VII 2021

Porady wnętrzarskie

Ekologiczne wnętrze w 4 krokach

Bądź EKO w swoim domu!

Segregacja odpadów, kupowanie bio produktów, rezygnacja z samochodu na rzecz roweru – każdego dnia swoimi dobrymi nawykami mamy szansę pozytywnie wpływać na stan środowiska naturalnego. A czy nasze wnętrza też mogą być eko? Zdecydowanie tak. Co więcej, taka aranżacja będzie cieszyć oryginalnością i poprawi nasze samopoczucie.

Jako społeczeństwo coraz bardziej świadome ekologicznie, większą uwagę zwracamy na to, co kupujemy. Dotyczy to również budowy domów i wykańczania wnętrz. Sprawdzamy, jakie parametry mają produkty, z jakich materiałów zostały wykonane i ile wynosi ich gwarancja. Choć wybór artykułów przyjaznych środowisku może okazać się czasochłonny, to wiemy, że w ten sposób dbamy o przyrodę i własne zdrowie.

  1. Naturalne materiały

Wnętrze w stylu eko bazuje na naturalnych materiałach – są łatwe do przetworzenia i nie szkodzą środowisku. Wybierajmy meble wykonane z drewna, które dodatkowo nadadzą przestrzeni elegancki wygląd. Możemy sięgać też po fotele rattanowe (szczególnie dobrze sprawdzą się na balkonie lub w ogrodzie). Pamiętajmy również o dodatkach – aranżację dopełnią bambusowe rolety, jutowe dywaniki, wiklinowe kosze i kamionkowe wazony. Z kolei sztuczne tekstylia zastąpmy lnem i bawełną. Kropką nad i będą oczywiście rośliny. Nie tylko upiększą wystrój, ale i nawilżą powietrze oraz oczyszczą je z toksyn – te cele świetnie zrealizują np. bluszcz pospolity, aloes i skrzydłokwiat.

  1. Odnawianie starych przedmiotów

Ekologia we wnętrzu rozumiana jest również jako rezygnacja z ciągłego kupowania nowych elementów wyposażenia. Zanim wyrzucimy uszkodzony przedmiot na śmietnik, podejmijmy próbę jego naprawy. Co więcej, wiekowe, nadgryzione zębem czasu meble i dodatki mogą zyskać dawną świetność, wprowadzając do wnętrza wyjątkowy klimat. Ich odnowienie może nie być najłatwiejsze, ale efekt końcowy z pewnością jest tego wart.

Starajmy się też działać wyprzedzająco. Panele podłogowe kupujmy z zapasem i niewykorzystane elementy przechowujmy np. w pomieszczeniu gospodarczym. Jeśli pojedynczy panel ulegnie uszkodzeniu, a wybrana kolekcja została już wycofana przez producenta, wystarczy, że wymienimy pojedynczy element zamiast od nowa wykańczać całą podłogę.

  1. Wybieranie trwałych produktów

Ekologiczne wnętrze to takie, które służy nam na lata. By jak najrzadziej wprowadzać duże zmiany aranżacyjne, stawiajmy na materiały o wysokiej wytrzymałości, takie jak kamień, cegła czy metal. Również inne produkty mogą być dobrym wyborem, jeśli posiadają długą gwarancję i nie szkodzą środowisku.

W RuckZuck oferujemy kilkadziesiąt modeli wodoodpornych paneli laminowanych o ekologicznym charakterze. Do ich produkcji wykorzystywane są surowce tylko ze sprawdzonych i kontrolowanych źródeł. Wszystkie posiadają bardzo niską emisję formaldehydu oznaczoną jako klasa A+. Są przyjazne środowisku i tworzą we wnętrzu zdrowy klimat, co potwierdza uzyskany certyfikat Blue Angel. Ich gwarancja w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi 25 lat. Tak długie użytkowanie jest możliwie dzięki świetnym parametrom technicznym. Domownicy mogą być więc spokojni o trwałość podłogi przez długi czas.

  1. Recyklingowe dekoracje

Uzupełnieniem eko-aranżacji mogą stać się dekoracje wykonane z elementów uważanych za… odpady. Słoik w prosty sposób zamienimy na wazon lub świecznik (wystarczy ozdobić go wstążkami i koralikami), a ze skrzynki po owocach wykonamy kwietnik (wyściełając go najpierw folią i umieszczając wewnątrz ziemię). Drugie życie z powodzeniem nadamy też większym przedmiotom. Szpula będzie idealnym materiałem na stolik, z drewnianych palet zrobimy stelaż łóżka, a stara drabina może posłużyć jako regał na książki (wystarczy dorobić do szczebli półki).

Facebook