BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Geometryczne mieszkanie
16. VII 2019

Porady wnętrzarskie

Geometryczne mieszkanie

Jak je urządzić?
Geometryczne mieszkanie

Nie ma chyba w Polsce osoby, która nie słyszała popularnego hitu Dawida Podsiadły „Trójkąty i kwadraty”. Tytuł tej piosenki może stać się inspiracją do zaaranżowania wnętrza, bowiem motywy geometryczne pojawiają się w designie od lat 60. Aktualnie znów są bardzo modne. Jak w takim razie wykorzystać je w urządzaniu mieszkania, by stworzyć piękne i modne wnętrze?

Ogromną zaletą geometrycznych kształtów jest dynamizacja wnętrza. Geometria wprowadza do mieszkania energię, nadaje mu śmiałego wyrazu i intrygującego charakteru. Geometryczne kształty można wykorzystać w dwojaki sposób: mogą być motywem przewodnim w aranżacji lub stanowić uzupełnienie wystroju wnętrza. Geometrię można stosować w każdym pomieszczeniu. Warto także wspomnieć, że ten motyw szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim i nowoczesnym.

Motywy geometryczne na ścianach i podłogach: podłogowe panele, płytki...

Geometryczne kształty świetnie sprawdzają się jako tło. Szczególnie modne są tapety wykorzystujące geometryczne motywy: trójkąty, kwadraty w intensywnych kolorach – taka tapeta sprawdzi się dosłownie wszędzie! Innym pomysłem jest zastosowanie płytek w kształcie kwadratu lub sześciokątów (w tym sezonie są bardzo modne) – mogą zdobić ścianę w kuchni, ale też w łazience. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie materiałów o trójwymiarowej strukturze. Akcesoria wykonane z drewna bądź gipsu mogą stać się elementem dekoracyjnym w niejednej sypialni czy salonie. Geometria może się znaleźć także na podłodze. Bardzo dobrze udowadniają to panele Arteo. Podłogowe panele Arteo od RuckZuck to kolekcja składająca się z desek w różnych rozmiarach. Panele Arteo tworzą na podłodze bardzo ciekawą, przyciągającą spojrzenia kompozycję.

Geometryczne motywy - inspiracje Ruckzuck.pl

Meble z motywem geometrycznym

Szukając elementów wyposażenia, do wnętrza nawiązującego do motywów geometrycznych, można natknąć się na meble o oryginalnych formach, które idealnie wpiszą się w taką aranżację. Przykładem mogą być lampy z geometrycznymi abażurami w kształcie ostrosłupa lub sześcianu. Bardzo modne są półki w kształcie heksagonów czy pikowane sofy w stylu glamour. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie drzwi, które ozdobione są nieregularnymi liniami (przykładem są szklane drzwi SENTIS Vidrio od RuckZuck).

Geometria we wnętrzu z Ruckzuck.pl

Dodatki i tekstylia uzupełniające wnętrze

W przestrzeni mieszkalnej nie może zabraknąć dodatków, które sprawiają, że wnętrze staje się przytulne. Jakie dodatki i tekstylia dobrać do aranżacji w geometrycznym stylu? Oczywiście takie, które wzorem nawiązują do geometrycznych kształtów. Poszewki na poduszki z kolorowymi trójkątami, zasłony ozdobione dużymi kwadratami – takie elementy będą się prezentować doskonale! Pamiętajmy jednak, że poszczególne elementy powinny się charakteryzować jednym motywem – wtedy aranżacja będzie spójna i nie będzie wprowadzać niepotrzebnego chaosu.

Operowanie kształtami

Geometria może być także wykorzystana do zmiany odbioru przestrzeni. Malując na ścianie pionowe pasy, sprawimy, że wnętrze wyda się optycznie wyższe. Z kolei pasy poziome poszerzą przestrzeń. Na postrzeganie przestrzeni ma wpływ także kolorystyka. Jasne odcienie sprawią, że wnętrze będzie się wydawało większe. Motyw geometryczny, z racji tego, że jest bardzo dynamiczny, warto zestawiać z jasnymi barwami. Ten zabieg pozwoli zneutralizować wyraziste kształty i stworzyć harmonijne wnętrze.

Geometryczne wzory we wnętrzu - inspiracje Ruckzuck.pl

 

Facebook