BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Hol ze schodami
17. XI 2020

Porady wnętrzarskie

Hol ze schodami

Jak go upiększyć?

Schody to nieodzowny element wielopoziomowych domów i mieszkań. Choć pełnią przede wszystkim funkcje komunikacyjne, powinny cieszyć nie tylko praktycznością, ale również estetyką. Jak zaaranżować korytarz ze schodami, by korzystanie z tej przestrzeni było wygodne i przyjemne?

Hol, przy którym znajdują się schody, jest z reguły wąską i trudną do zagospodarowania przestrzenią. Nie da się też zaprzeczyć, że nie jest to reprezentacyjna część domu, a same schody traktujemy głównie w kategoriach łącznika między dwoma piętrami. Z tego względu niewystarczająco wykorzystujemy jego możliwości aranżacyjne. Warto poświecić temu miejscu nieco więcej uwagi i dzięki kilku prostym trikom, zupełnie odmienić jego wygląd.

Aranżacja schodów

Dekoracyjne przejście na piętro

W niewielkim korytarzu raczej nie ustawimy obszernej szafy ani szerokiej komody. Nawet, gdyby elementy tego typu się tam zmieściły, znacznie zakłóciłyby ciąg komunikacyjny. Jeśli więc hol wydaje nam się zbyt pusty i chcielibyśmy ustawić tam jakiś mebel, postawmy na konsolę – jest ona mała i podłużna, dzięki czemu nie zabiera dużo miejsca i pasuje praktycznie wszędzie. Mieszcząca się w niej szuflada będzie idealna na przechowywanie drobnych akcesoriów. Na konsoli umieśćmy wazon ze świeżymi kwiatami lub świece, a nad nią zawieśmy lustro – całość zaprezentuje się bardzo dekoracyjnie.

Na zdecydowanie więcej zabiegów aranżacyjnych pozwalają ściany, dlatego nie pozostawiajmy ich niezagospodarowanych i bez koloru. Świetnym pomysłem jest zawieszenie na nich zdjęć rodzinnych – z podróży, wspólnych spacerów czy uroczystości. Dzięki temu, wchodząc na piętro, będziemy wspominać wspaniałe chwile i ważne wydarzenia, a ściany zyskają sentymentalny charakter. Innym rozwiązaniem jest montaż luster, które np. przybiorą ten sam kształt, ale różne rozmiary. Nie tylko zyskamy w ten sposób ciekawy wystrój, ale dodatkowo optycznie powiększymy pomieszczenie. Jeśli nie chcemy wieszać niczego na ścianach, możemy namalować na nich ciekawe wzory lub położyć fototapetę – to również zadziała dynamizująco i upiększająco.

Aranżacja pod schodami

Wykorzystany potencjał schodów

Uwagę aranżacyjną poświęćmy również samym schodom. Oczywiście już dzięki swojej budowie i zastosowanym materiałom mogą stać się ozdobą wnętrza, jednak zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie nadać im jeszcze atrakcyjniejszy wygląd. Warto rozważyć np. montaż listew LED w górnej części podstopnic, które z jednej strony okażą się oryginalną dekoracją, a z drugiej zwiększą bezpieczeństwo domowników. Jeszcze ciekawszy efekt uzyskamy, stosując czujnik ruchu, dzięki którym z każdym krokiem będą włączać się lampki na kolejnych stopniach. Schody możemy także przyozdobić donicami z kwiatami lub lampionami ze świecami. Musimy przy tym pamiętać, by stopnie były wystarczająco szerokie, a dodatki nie utrudniały ruchu. Kwiaty możemy również zawiesić pod sufitem lub na balustradzie.

Nie zapominajmy też o przestrzeni pod schodami. Możemy ją zabudować (najlepiej z pomocą stolarza, który przygotuje konstrukcję na wymiar) i stworzyć w niej regał na książki lub szafkę na buty. Jeśli chcemy pozostawić tę przestrzeń otwartą, będzie to dobre miejsce na kącik wypoczynkowy (po umieszczeniu tam miękkiego siedziska i poduszek) lub do pracy (wystarczy, że wstawimy biurko i zadbamy o dobre oświetlenie). Możliwości jest wiele, a na co ostatecznie się zdecydujemy, zależy od naszych potrzeb i upodobań.

Aranżacja przestrzeni wokół schodów

Facebook