BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Jak stworzyć oazę spokoju w swoim mieszkaniu?
08. II 2023

Porady wnętrzarskie

Jak stworzyć oazę spokoju w swoim mieszkaniu?

Przy pomocy kilku trików w aranżacji wnętrz spraw, aby mieszkanie stało się oazą spokoju, miejscem przytulnym, w którym zaznasz relaksu. Zainspiruj się z Ruckzuck.pl.

Mieszkanie to nasza prywatna przestrzeń, do której wracamy w poszukiwaniu ciszy i wytchnienia. Właśnie ta tęsknota za spokojem, którą odczuwamy, gdy jesteśmy poza domem, będzie stanowić jeden z wiodących trendów 2023 roku. Jak zaaranżować wnętrza, by panowała w nich tak potrzebna tam atmosfera harmonii i bezpieczeństwa?

 

Na sposób aranżacji wnętrz zaczęliśmy zwracać uwagę w większym stopniu niż kiedykolwiek w czasie pandemii. Przebywając w czterech kątach znacznie częściej niż dotychczas wyzwaniem stało się przede wszystkim funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni, ale nie tylko. Odpowiednia aranżacja służyła zebraniu myśli, zapewniała komfort i tworzyła przytulne warunki do relaksu. Trend na kreowanie wnętrz ukierunkowanych na spokój, bliskość z naturą i ciepło wciąż się utrzymuje i da o sobie znać również w nadchodzącym roku.

 

Zachowaj spokój - postaw na subtelną  tonację kolorystyczną

 

W wyglądzie każdej przestrzeni ogromną rolę odgrywają barwy, dlatego ich wybór powinniśmy szczególnie dobrze przemyśleć. Odpoczynkowi sprzyjają jasne i pastelowe nuty: taupe, błękit, pudrowy róż, morela, lawenda, złamana biel czy beż. W akcentach sprawdzą się zgaszone odcienie, takie jak miodowy, khaki i purpura. Rezygnujmy z krzykliwych, neonowych kolorów, które utrudniają koncentrację. Nie mieszajmy też ze sobą zbyt wielu tonacji – dzięki temu zachowamy ład, a wystrój będzie przyjemny dla oka.

 

Zaznaj wyciszenia w otoczeniu natury

 

Kontakt z przyrodą pozytywnie wpływa na naszą kondycję psychiczną, redukuje stres i niepokój, dlatego elementy flory warto przenieść do przestrzeni mieszkalnej. Możemy zrobić to na trzy sposoby: sięgając po żywe rośliny, stosując wzory botaniczne oraz wybierając naturalne materiały. Najciekawszy efekt uzyskamy, łącząc ze sobą wszystkie te rozwiązania.

 

Zieleń w postaci skrzydłokwiatu, zamiokulkasu, sansewierii czy monstery nie tylko uatrakcyjni wygląd wnętrz, ale też oczyści powietrze, a to przełoży się na nasze lepsze samopoczucie. Pielęgnacja tych gatunków nie jest wymagająca, a ich obecność pomoże w kontemplacji i medytacji. Z roślinami doskonale będą współgrać motywy florystyczne na poduszkach, tapecie czy pościeli. Wybierajmy delikatne desenie w stonowanych barwach, które z jednej strony upiększą pomieszczenia, a z drugiej ich nie przytłoczą.

 

W przypadku materiałów szczególnie mile widziane są: drewno, rattan, len, skóra i kamień. Wykonane z nich meble i dodatki stworzą wyjątkowy klimat i zadbają o wygodę domowników. Na posadzce ułóżmy panele z dębowym wzorem: podłogi SPC za sprawą faktury i kolorystyki prezentują się bardzo naturalnie, a dodatkowo są trwałe, wodoodporne i wykonane z ekologicznych surowców. Tym samym doskonale wpiszą się w styl aranżacji.

Oaza spokoju, czyli kształty inspirowane fauną i florą

 

Stylem organicznym warto kierować się nie tylko w przypadku materiałów i barw, ale również kształtów. Decydujmy się na elementy o biomorficznej formie, czyli takiej, która nawiązuje do świata roślin i zwierząt. Zaokrąglone krawędzie, miękkie linie, koła, łuki, owale i inne nieregularne kształty inspirowane zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie (wiatrem, falami) nadają elementom wyposażenia i dodatkom lekkości. Unikajmy ostrych zakończeń i kanciastych form, których nie spotkamy w środowisku naturalnym, by kreować przestrzenie o harmonijnym charakterze.

 

Stwórz przytulną przestrzeń

 

Jasność, ciepło, lekkość – w domach, które wyróżniają te cechy, czas spędza się szczególnie przyjemnie. W osiągnięciu tego celu pomagają tekstylia: zwiewne firanki, puchate dywany, ręcznie tkane koce. Otulone nimi wnętrze staje się przytulną oazą. Jeśli natomiast przestrzeń jest niewystarczająco wygłuszona, zastosujmy w niej korek i filc, które mają właściwości akustyczne – dzięki nim łatwiej uzyskamy cichą atmosferę. Zwróćmy również uwagę, by do pomieszczeń wpadało jak najwięcej promieni słonecznych i zadbajmy o różne źródła światła (lampy wiszące i stołowe, kinkiety, listwy LED) – za ich pomocą stworzymy klimat sprzyjający odprężeniu.

Facebook