BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Mieszkanie w stylu gotyckim - jak urządzić?
22. II 2023

Porady wnętrzarskie

Mieszkanie w stylu gotyckim - jak urządzić?

Ciemna paleta barw, masywne meble, nastrojowe światło oraz klimatyczne dodatki z akcentem średniowiecza – tak w skrócie można opisać styl gotycki, czyli jeden z powracających trendów wnętrzarskich, który da o sobie znać w nadchodzącym 2023 roku.
Mieszkanie w stylu gotyckim - jak urządzić?

Jak stworzyć stylową aranżację inspirowaną gotykiem, unikając ponurego, zimnego efektu? Mamy na to kilka rad.

 

– Styl gotycki często kojarzony jest z ciężkim, mrocznym wystrojem pełnym czaszek i pajęczyn rodem z horrorów czy fantasy o wampirach i wilkołakach. Nic bardziej mylnego. Nurt ten sięga średniowiecza, inspiruje się epoką, w której w architekturze królowały budynki w stylu katedralnym. Zastosowanie go we współczesnym mieszkaniu doda wnętrzu elegancji oraz tajemniczej atmosfery.

 

Ciemne barwy i wzorzyste tapety - mieszkanie gotyckie

 

W przestrzeniach urządzonych zgodnie z tym nurtem króluje ciemna paleta barw. Najczęściej spotkać można przeróżne odcienie czerni, grafitu, atramentu, butelkowej zieleni, a także bardziej energetyczne tonacje, takie jak czerwień marsala czy purpura. Dzięki odpowiedniemu zestawieniu ze sobą nawet najmroczniejszych kolorów pomieszczenia zyskają głębię, co przełoży się na powstanie niezwykle przytulnej i klimatycznej aranżacji. Jeśli jednak chcemy, by nasze pokoje ozdobione były żywszymi motywami, postawmy na wiktoriańskie lub damasceńskie tapety, które są równie charakterystyczne dla tego stylu.

Mieszkanie w stylu gotyckim - krok po kroku

 

Gotyk we wnętrzach kocha ciemne drewno, które z reguły pojawia się pod postacią masywnych, hebanowych mebli np. komód o ciekawych kształtach, długich stołów jadalnych, stolików do kawy, a także efektownych łóżek z zagłówkami stylizowanymi na gotycki maswerk. Oprócz drewna pożądane są srebro oraz mosiądz, które występują jako stylowe ramy luster, metalowe świeczniki o różnych wielkościach czy zdobione lampy. Magicznej atmosfery dodają wnętrzu także żeliwne żyrandole z mieniącymi się kryształami. W przypadku tkanin niezwykle cenione są aksamit (który najczęściej występuje pod postacią zasłon, tapicerki krzeseł, foteli i kanap w stylu wiktoriańskim), a także satyna (spotykana w formie poduszek, prześcieradeł czy pledów).

 

Atmosfera zbudowana światłem i dekoracjami

 

Nastrojowy klimat minionej epoki zapewni całej przestrzeni odpowiednia gra oświetleniem. Warto postawić na kilka jego źródeł. W mieszkaniu w stylu gotyckim oprócz wymienionych już żyrandoli i ozdobnych lamp świetnie sprawdzą się także świece, licznie rozstawione w różnych częściach pomieszczenia. Wyjątkową aurę zbudujemy również poprzez przysłonięcie okien ciężkimi, eleganckimi zasłonami.

 

Decydując się na urządzenie mieszkania w stylu gotyckim, warto wybrać się do antykwariatu w poszukiwaniu nietypowych ozdób bądź przeszukać strych rodziców lub dziadków. Ciekawe znaleziska z wkomponowanym motywem gargulców, aniołów (np. zegar czy mniejsze lub większe figurki) odnajdą się tu doskonale. Nie tylko wprowadzą do wnętrz niezwykły średniowieczny klimat, ale także przyciągną oko niejednego gościa.

Podłogi w głębokich odcieniach jako idealne dopełnienie gotyckiego wnętrza

 

Wisienką na torcie całej aranżacji będzie uzupełnienie jej o odpowiednią posadzkę. Wiele ciekawych propozycji paneli podłogowych w najróżniejszych, ciemnych tonacjach znajdziemy w asortymencie firmy RuckZuck: od ciepłych i zimnych brązów po rozmaite szarości. Model Dąb Santana z kolekcji Impression 4V WR czy Dąb Huron z serii Vision 4V WR podkreślą  gotycki styl przestrzeni.

 

Oprócz właściwości estetycznych, panele są niezwykle praktyczne. Wyróżniają się wodoodpornością, wysoką klasą ścieralności, zwiększoną wytrzymałością dzięki technologii LLT anti scratch oraz łatwością w montażu. Wszystkie te cechy są gwarantami, że będą niezmiennie dobrze prezentować się przez długie lata.

Facebook