Porady wnętrzarskie
Przestrzeń mieszkalną można zaaranżować na wiele sposobów. To, jaki kierunek obierzemy, zależy przede wszystkim od naszych upodobań. Nie zawsze jednak jesteśmy zdecydowani na jeden motyw, a mieszanie ze sobą różnych elementów może doprowadzić do chaosu. Jak stworzyć spójny wystrój, który wpisze się w nasz gust? Przedstawiamy mini przewodnik po najważniejszych stylach aranżacyjnych – sprawdź, który z nich pasuje do Ciebie najlepiej.
Wybór jednego stylu aranżacyjnego to prosty i wygodny sposób urządzania wnętrz. Jeśli wyposażenie i dekoracje będziemy dobierać zgodnie z jego założeniami, zyskamy estetyczny wystrój. Wśród najpopularniejszych stylów znajdziemy klasyczny, glamour, industrialny, rustykalny i skandynawski. Po ich bliższym poznaniu bez problemu wskażesz najbliższy swojemu sercu.
Klasyczna elegancja - zaaranżuj klasyczne wnętrze
Wnętrze w stylu klasycznym jest niezwykle szykowne, a przy tym tworzy komfortową przestrzeń do wypoczynku. Dominują tutaj beże i brązy, które nadają pomieszczeniu stonowany wygląd. Drewniane meble z ciemnego lub naturalnego drewna przyciągają wzrok wyszukanymi zdobieniami – mile widziane są tutaj toaletki, szezlongi i sekretarzyki. Tapicerowane sofy na nóżkach zachęcają do wypoczynku – podobnie jak pufy i fotele. Wszystkie elementy są wykonane z wysokojakościowych materiałów, dzięki czemu są trwałe i służą domownikom przez długie lata. Nie może zabraknąć tutaj również eleganckich dodatków, takich jak lustra w dekoracyjnych ramach, żakardowe zasłony czy ceramiczne lampy stołowe. Na ścianach i suficie doskonale sprawdzi się sztukateria, a w centralnej części wnętrza – kominek. Styl klasyczny we wnętrzach jest idealny dla osób o spokojnym usposobieniu, ceniących solidne rozwiązania w tradycyjnym wydaniu.
Wnętrze, które olśniewa - aranżacje w stylu glamour
Luksus, blask i wyrafinowanie – tak w skrócie można określić styl glamour we wnętrzach. Bazę stanowią pastelowe kolory (pudrowy róż, łagodny błękit, subtelna szarość), uzupełnione mocniejszymi akcentami w postaci czerni, granatu czy szmaragdu. Wnętrze musi lśnić, więc mat ustępuje tutaj miejsca połyskowi. Przestrzeń rozświetlają również szlachetne detale – złote i srebrne. Konieczne jest też wprowadzenie marmuru (np. jako blatu stołu) i pikowanych elementów (na kanapie i wezgłowiu łóżka). Szklana konsola, kryształowe żyrandole, dywany z długim włosiem, błyszczące tace, wazony i świeczniki dopełniają ten stylowy wystrój. Ta aranżacja przypadnie do gustu osobom lubiącym być w centrum uwagi, które akceptują przepych we wnętrzu i poszukują stylowych rozwiązań, pozwalających się wyróżnić.
Surowy design - wnętrza industrialne
Obecnie bardzo modne są aranżacje industrialne – najlepiej sprawdzają się w przestronnych wnętrzach, z wysokimi sufitami i dużymi oknami. Ten styl narodził się z potrzeby adaptacji opuszczonych budynków przemysłowych, więc tworzą go surowe materiały. Ściany wykończone są betonem architektonicznym, reprezentacyjną ścianę zdobi cegła, a na podłodze widoczny jest kamień lub drewno w chłodnej tonacji (świetnie sprawdzają się również panele podłogowe, np. z kolekcji Visiogrande i Arteo od RuckZuck). Kolorem przewodnim jest szarość, dopełniana brązami i czernią. Dodatki występują w ograniczonej liczbie i z reguły są wykonane ze szkła, drewna lub metalu. Nie ma tu również zbyt wielu miękkich materiałów – charakter wnętrza ma być stonowany i minimalistyczny. W przestrzeni industrialnej dobrze odnajdą się miłośnicy nowoczesnych rozwiązań i wielkomiejskiego szyku.
Wiejska sielanka, czyli styl rustykalny we wnętrzach
Jedne z najbardziej urokliwych aranżacji tworzy styl rustykalny. Naturalne materiały, meble z duszą i neutralna paleta barw sprawiają, że wnętrze zyskuje idylliczny charakter. Na pierwszy plan wysuwa się drewno z wyraźnie zarysowanymi słojami i sękami (na ten motyw warto postawić w przypadku podłóg, sięgając po panele stylizowane na postarzane, np. Świerk Viviero z kolekcji Galaxy 4V od RuckZuck). Za atut uważa się tutaj również spękania, które wskazują na jego wiekowość. Powinny być z niego wykonane krzesła, komody i szafy. Doskonale, jeśli we wnętrzu widoczne są również drewniane krokwie. Przestrzeń dekorują też elementy z juty, wikliny, rattanu, lnu i bawełny. Wiosną i latem wypełnia się ona dodatkowo zapachem polnych kwiatów. Kolorystyka aranżacji oparta jest na jasnych brązach, kremach i barwach ziemi. Aranżacja w stylu rustic jest stworzona dla osób chcących żyć w zgodzie z naturą i podążających za ideą slow life.
Skandynawska prostota
Wszechobecna biel to cecha charakterystyczna dla aranżacji w stylu skandynawskim Wnętrza są przestronne i pełne światła, dzięki czemu tworzą komfortowe warunki do relaksu. Ich wystrój ukierunkowany jest na funkcjonalność i przytulność. Wyróżniają go proste meble, naturalne materiały i brak zbędnych ozdób. Roślinność, świece, poduszki, plecione koce, dywany imitujące owczą skórę tworzą w pomieszczeniu przytulną aurę. Tutaj z łatwością się odprężymy i wyciszymy. W akcentach akceptowalne jest stosowanie wyrazistych kolorów, które nieco ożywiają wnętrze w stylu skandynawskim (np. w postaci grafik ściennych, wazonów czy doniczek). Styl skandynawski cieszy się dużą popularnością u zwolenników prostych, gustownych rozwiązań, którzy chcą poczuć równowagę we wnętrzu.