BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Paryski szyk we wnętrzu
28. V 2019

Porady wnętrzarskie

Paryski szyk we wnętrzu

Jak urządzić salon w stylu francuskim?
Paryski szyk we wnętrzu

Wnętrza urządzone w stylu francuskim są zarazem eleganckie i romantyczne. Wciąż można w nich poczuć ducha tradycyjnego, XVIII-wiecznego wystroju, który ukształtował się za czasów panowania Ludwika XIV. Jak połączyć klasyczną elegancję z nowoczesnością i stworzyć wystrój w paryskim wydaniu?

Styl francuski jest bardzo różnorodny. Dla południa kraju charakterystyczne są aranżacje rustykalne i prowansalskie, które wyróżniają się sielankową, swobodną atmosferą. W stolicy odbiega się jednak od swojskiego klimatu i zdecydowanie zmierza w kierunku wyrafinowanego szyku. Zachowana jest jednak delikatna nonszalancja i elementy ze stylu shabby shic.

Po pierwsze: stylowa baza

Paryskie wnętrze powinno być pełne światła i pastelowych barw. Postawmy na zwiewne firanki, unikając jednocześnie grubych zasłon. Na ścianach najlepiej zaprezentuje się biały kolor (alternatywą mogą być blade odcienie beżu, błękitu czy pudrowego różu). Do wykończenia możemy użyć farby, tapety lub boazerii. Warto pokusić się także o sztukaterię – szczególnie w formie ornamentowych listew ściennych i przysufitowych (tradycyjne, gipsowe materiały śmiało można zastąpić styropianowymi).

Na podłodze połóżmy natomiast panele w głębokiej, brązowej tonacji. Będą one stanowić szlachetną podstawę dla pozostałych elementów aranżacji – stworzą ciekawy kontrast ze ścianami i podkreślą okazałość wnętrza. Szukajmy desek posiadających wysoką klasę ścieralności i strukturę synchroniczną – dzięki temu podłoga będzie przypominać solidny, drewniany parkiet. Dobrym pomysłem jest wybór desek Wiparquet Authentic 8 Realistic (zobacz katalog), które zaprezentują się bardzo gustownie.

Po drugie: wyszukane meble i dodatki z akcentem na detal

Meble we francuskiej aranżacji powinna cechować stylizowana wiekowość i klasyczne zdobienia (wybierzmy elementy wykonane z naturalnego drewna lub bielone). Pikowana kanapa, stylowa komoda i toaletka, niewielki stolik – tego nie może zabraknąć we wnętrzu. Jeśli posiadamy krzesła o prostej formie i nie chcemy ich wymieniać, umieśćmy na nich pokrowce – dzięki temu w szybki sposób zyskają eleganckie oblicze. Nie zapominajmy również o drzwiach – tutaj najlepszym wyborem będzie szklane skrzydło o minimalistycznych deseniach (np. Sentis z kolekcji Vidrio).

Paryski wystrój to również dekoracje o dopieszczonych szczegółach. Montaż białego, zdobionego portalu kominkowego nada pomieszczeniu szykowny wyraz. Żyrandol o kulistym kształcie, udekorowany drobnymi kryształkami będzie z kolei pięknie odbijał promienie słoneczne, wnosząc do wnętrza blask. Na ścianach nie wieszajmy natomiast ramek ze zdjęciami, lecz obrazy i lustra.

Paryski szyk we wnętrzu

Facebook