BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Poddasze pełne słońca
19. IV 2017

Porady wnętrzarskie

Poddasze pełne słońca

Skośne ściany, nierównomiernie ukształtowana przestrzeń, niedoświetlone powierzchnie – z tych powodów aranżacja poddasza bywa nie lada wyzwaniem.

Wystarczy jednak kilka drobnych trików, by stało się ono funkcjonalnym i najbardziej przytulnym miejscem w domu. Podpowiadamy, jak urządzić poddasze, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i wydobyć jej potencjał.

Poddasze często stanowi zaniedbaną część budynku mieszkalnego. Pomijane z uwagi na pozorną niepraktyczność, zamienia się w pomieszczenie gospodarcze, w którym gromadzone są nieużywane na co dzień przedmioty. Tymczasem posiada ono wiele walorów i dzięki ich wyeksponowaniu może przeistoczyć się w przytulny i ciepły pokój. Ze względu na wymagający układ ścian najbardziej poleca się urządzenie w tym miejscu sypialni. Stanie się ona oazą sprzyjającą wyciszeniu i relaksowi.

Przed przystąpieniem do remontu warto uważnie rozejrzeć się po pomieszczeniu i zaplanować każdy element aranżacji. Istotne jest usytuowanie okien oraz rozmieszczenie ścian. Najwyższe, prostopadłe względem podłogi ściany najlepiej przeznaczyć do ustawienia szafek i regałów. W celu osiągnięcia jak najkorzystniejszego efektu końcowego odpowiednie będzie wykonanie mebli na wymiar. Blisko okien powinno znaleźć się łóżko i ewentualnie stolik, biurko lub toaletka. Ciekawy i ważny akcent stanowią okna dachowe – jeśli wnętrze nie jest właściwie doświetlone ich montaż będzie świetnym pomysłem.

Przy aranżacji każdego pomieszczenia istotne jest odkrycie jego atutów i znalezienie sposobu na ich wyeksponowanie. W przypadku poddasza taką „perełką” mogą być krokwie. Drewniane belki tworzą ciekawy klimat wnętrza, nawiązujący do stylu chalet. Dopasowując do nich kolor czy strukturę podłóg zyskamy wrażenie spójnego i kompletnego wystroju wnętrza.

W związku z tym, że poddasze jest zazwyczaj nierównomiernie oświetlone, dobrze zastosować w nim deski podłogowe w jasnych barwach, które rozpromienią ciemne kąty. Pięknie prezentować się będą np. panele podłogowe z linii Extreme 4V (panele Dąb Tolpeo), bądź z kolekcji Freedom 4V.

Dobór drzwi w podobnej kolorystyce wprowadzi do pomieszczenia harmonię. Szczególnie polecane są skrzydła z dużymi przeszkleniami, które zwiększą dopływ naturalnego światła, co optycznie rozjaśni i powiększy przestrzeń. Ten cel pozwolą osiągnąć np. drzwi Cayo marki SENTIS. Można też wybrać drzwi całkowicie przeszklone, gładkie lub z finezyjnymi zdobieniami, jak te z kolekcji Vidrio.

By poddasze wydawało się jaśniejsze i przestronniejsze, dobrze zastosować w nim jasne barwy ścian. Najlepiej sprawdzą się tu biele, delikatne beże, szarości lub pastele. Należy też zadbać o odpowiednie oświetlenie, nie ograniczając się tylko do lamp na suficie, ale stosując także kinkiety, lampiony i inne, rozproszone punkty sztucznego światła.

"Poddasze jest najwyżej położonym pomieszczeniem w domu. W czasie upalnych dni nagrzewa się najszybciej, osiągając czasem nieprzyjemnie wysokie temperatury. W tej sytuacji dobrze zastosować rolety lub żaluzje okienne, które ograniczą dyskomfort. Zimą natomiast poddasze wymaga ogrzania, ponieważ ochładza się najszybciej. Jeśli mamy taką możliwość, trafnym rozwiązaniem będzie montaż kominka – poza niewątpliwym ociepleniem wnętrza, wprowadzi przyjemny klimat, stanowiąc idealne dopełnienie aranżacji".

Facebook