BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Praktyczna aranżacja małej sypialni
22. X 2019

Porady wnętrzarskie

Praktyczna aranżacja małej sypialni

Radzimy jak to zrobić!
Praktyczna aranżacja małej sypialni

Zakątek spokoju, relaksu i regeneracji – właśnie tak możemy zdefiniować sypialnię. To tutaj wypoczywamy po męczącym dniu, dlatego wystrój tego wnętrza musi być nastawiony na komfort. Co zrobić, jeśli nasza sypialnia ma niewielki metraż, a jej możliwości aranżacyjne są mocno ograniczone?

Sypialnia jest najbardziej ustronnym wnętrzem mieszkalnym, gwarantującym nam poczucie prywatności. Warto zatem znaleźć na nią miejsce – także wtedy, gdy mieszkamy w kawalerce. Dodatkowe pomieszczenie możemy wydzielić za pomocą ścianki działowej, regału lub zasłony. W wysokich wnętrzach świetnie sprawdzi się z kolei antresola. Nawet bardzo małą przestrzeń możemy urządzić funkcjonalnie, zapewniając sobie niezmącony sen i dobre samopoczucie o poranku.

Podłoga optycznie powiększająca przestrzeń          

Urządzając niewielkie wnętrze, zwracajmy uwagę na każdy element aranżacyjny – wszystko powinno być tu dobrze przemyślane. W przypadku podłogi najlepiej sprawdzą się wąskie deski (ok. 160 mm), które ułożone wzdłuż krótszej ściany wizualnie „rozszerzą” przestrzeń. Wybierzmy model o jasnej kolorystyce, dzięki czemu spotęgujemy wrażenie przestronności i nadamy pomieszczeniu przyjazny wyraz. Dodatkową zaleta paneli jest ich przyjemna w dotyku powierzchnia – podczas wczesnego wstawania nasze stopy nie będą narażone na kontakt z zimną posadzką. Ciekawą propozycją są np. panele podłogowe z kolekcji Discovery 4V NEW od RuckZuck.

Przyjazna kolorystyka i proste formy

Podczas aranżacji unikajmy stosowania ciemnych barw – przytłoczą one przestrzeń i dodadzą jej przygnębiającego charakteru. Sięgnijmy po pudrowy róż, pastelową zieleń, subtelny błękit czy jasny beż. Takie tonacje wykreują przyjemny wygląd wnętrza, wprowadzając nas w dobry nastrój. Świetnym pomysłem jest położenie fototapety w tak delikatnej tonacji kolorystycznej na ścianie za łóżkiem.

Komponenty wyposażenia ograniczmy do niezbędnego minimum – im mniej elementów, tym bardziej uporządkowana przestrzeń. Zamiast bogatych zdobień postawmy na minimalistyczny design, który w niewielkim wnętrzu zaprezentuje się zdecydowanie bardziej elegancko. Chcąc nadać pomieszczeniu wyrazistości, możemy sięgnąć po meble o frontach w połysku – odbijające się od nich światło rozjaśni przestrzeń.

Funkcjonalne rozwiązania

Na małym metrażu powinniśmy stosować sprytne rozwiązania, które pozwolą nam zaoszczędzić miejsce. Zamiast szerokiego łóżka wybierzmy węższe (np. o wymiarach 140 x 200 cm) i umieśćmy je dodatkowo na podeście. Dzięki temu zyskamy więcej przestrzeni, a pod łóżkiem możemy zamontować półki i szuflady. Szafki ulokujmy z kolei jak najbliżej sufitu, dzięki czemu poruszanie się po pomieszczeniu będzie swobodniejsze. Zamiast szafek nocnych zdecydujmy się natomiast na półkę nad łóżkiem i lampki zamontowane na ścianie. W ten sposób nasza mała sypialnia stanie się zdecydowanie bardziej funkcjonalna.

Facebook