BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Siedem kroków do nowej podłogi
27. VI 2014

Porady wnętrzarskie

Siedem kroków do nowej podłogi

Powodów do przeprowadzenia remontu w wakacje jest wiele.

Dłuższe dni pozwalają na więcej aktywności, zazwyczaj mamy mniej obowiązków i więcej wolnego czasu, a gdy część domowników przebywa na urlopie, łatwiej jest przeprowadzić większość z prac. Wakacje to też mniejsze kolejki w sklepach, możemy więc dodatkowo zaoszczędzić na czasie.

Aby zmienić wystrój wnętrza, nie ma konieczności zmieniania układu mieszkania, przemalowywania ścian, czy wymiany mebli. Dziś, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, możemy naprawdę łatwo i szybko dokonać metamorfozy naszych domów. Wystarczy wymiana paneli podłogowych, jeden dzień pracy, a wnętrze zmieni się nie do poznania.


Siedem kroków do nowej podłogi:

1. Pierwszy krok to decyzja o tym, jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć. Możemy bowiem uzyskać podłogę przypominającą heblowane, surowe deski, matową, mieniącą się w zależności od kąta padania światła lub naturalną z wyraźnie widocznymi słojami drewna.

2. Następnie precyzyjnie mierzymy pomieszczenie, w którym planujemy położyć panele. Musimy pamiętać, że do oszacowanego metrażu należy doliczyć ok. 10 procent paneli więcej, gdyż nawet najbardziej dokładny pomiar wnętrza nie gwarantuje wykorzystania każdej z desek w 100 procentach. Dzięki tzw. zapasowi nie braknie nam materiału na żadną wnękę czy odbiegający od typowego kształt podłogi.

3. W zależności od pomieszczenia, w którym zamierzamy ułożyć panele, należy dopasować do niego klasę użyteczności i ścieralności desek. Aby nie martwić się o odporność paneli, warto nabyć panele w klasie ścieralności od AC3 wzwyż.

4. Warto również zwrócić uwagę na grubość wybieranych paneli. Grubość desek waha się od 6 mm do 12 mm. Im grubsze, tym bardziej stabilne i odporne na wszelkiego rodzaju odkształcenia. Najczęściej spotykana grubość paneli wynosi osiem milimetrów.

5. Jeśli marzymy o podłodze przypominającej drewnianą, należy wybrać deski, których brzegi zostały specjalnie wyprofilowane tzw. V-fugą. Dzięki temu sprawiają wrażenie bardziej naturalnych. Większość paneli z V-fugą dodatkowo różni się od pozostałych desek rozmiarem, a niektóre mają postać płytek.

6. Wybierając panele podłogowe, należy również pamiętać o tym, czy będziemy je montowali na ogrzewaniu podłogowym. Wszystkie panele można bowiem układać na ogrzewaniu podłogowym – wodnym. W przypadku montażu na ogrzewaniu elektrycznym wybór paneli jest mocno ograniczony, ponieważ tylko nieliczni producenci dopuszczają taką możliwość. Najlepiej sprawdzić to jeszcze przed zakupem, w karcie gwarancyjnej.

7. Kupując panele podłogowe, nie można zapomnieć także o akcesoriach, które będą niezbędne przy ich montażu. Konieczny jest zakup folii i podkładu pod panele, np. gąbki lub płyty izolacyjnej, a także listew przypodłogowych, które pozwolą na eleganckie wykończenie podłogi, a przy tym umożliwią funkcjonalne rozprowadzenie gniazdek i kabli. 

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia mieszkania. Musi współgrać z kolorem ścian, drzwiami i meblami. Jednak, by podłoga dobrze spełniała swoją funkcję, powinna być odpowiednio dobrana. Latem warto na przykład pomyśleć o jasnych podłogach – optycznie powiększą pomieszczenie, nadadzą mu lekkości i świeżości.

A co z drzwiami? Jak szybko i bez problemów wymienić skrzydła drzwiowe?

1. W pierwszej kolejności dokładnie mierzymy miejsce, w którym drzwi mają zostać osadzone. Możemy wymienić zarówno ościeżnicę wraz ze skrzydłem drzwiowym, jak i dopasować drzwi do futryny wcześniej już zamontowanej. Skrzydła drzwiowe możemy wybierać spośród typowych szerokości (60’, 70’, 80’, 90’) lub też zamówić te o wymiarach niestandardowych.

2. Jeśli wymieniamy drzwi wraz z ościeżnicą, dokładnie wymierzmy również grubość muru. Do wyboru są bowiem ościeżnice stałe o szerokości 90 mm (Standard 2 pack) oraz ościeżnice regulowane o minimalnym zakresie regulacji 75 mm, a maksymalnym aż 640 mm (zakres ten zmienia się co 20 mm). Zaletą ościeżnicy stałej jest możliwość jej montażu tam, gdzie nie ma możliwości montowania listew wykończeniowych czy opasek (przy prostopadłym łączeniu ścian). Ościeżnice regulowane gwarantują z kolei prosty montaż w każdych warunkach, a dzięki nowoczesnej konstrukcji i estetycznemu wykonaniu stanowią również nowoczesny element wystroju.

3. Ostatni krok to wybór odpowiadającego nam modelu, jak i dekoru skrzydła drzwiowego. Należy pamiętać, że skrzydła drzwiowe to nie wszystko, w zależności od potrzeby i rodzaju pomieszczenia powinniśmy dobrać odpowiednie klamki, tuleje wentylacyjne czy nakładki ozdobne na zawiasy. Aby uchronić ścianę przed zniszczeniem spowodowanym częstym otwieraniem drzwi, pamiętajmy także o odbojnikach.

Wymieniając drzwi, pamiętajmy, by wpuścić do wnętrza możliwie najwięcej światła. Naturalne światło bowiem dodaje energii, poprawia samopoczucie i rozświetla wnętrze. Aranżując pomieszczenia, warto więc pamiętać, że źródłem naturalnego światła są nie tylko okna. Zapewniają je również drzwi z przeszkleniami, dzięki czemu możemy optycznie powiększyć przestrzeń i rozjaśnić mieszkanie.

Ze względów praktycznych drzwi szklone warto zamontować ponadto we wnętrzach, które wymagają doświetlenia, np. w pozbawionej okna łazience. Stolarka drzwiowa z przeszkleniami sprawdza się również w pomieszczeniach biurowych. Nie tylko optycznie powiększa przestrzeń biurową, ale też, dzięki dostępowi do naturalnego światła, poprawia wydajność pracy, zmniejsza stopień zmęczenia wzroku oraz redukuje koszty zużycia energii elektrycznej w biurze. 

Facebook