BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Skandynawskie wnętrze według RuckZuck
05. XII 2014

Porady wnętrzarskie

Skandynawskie wnętrze według RuckZuck

Ośnieżone szczyty gór, rozległe połacie lasów i błękitne fiordy – to krajobraz malowniczej Skandynawii opisany w dużym skrócie.

Aby poczuć atmosferę tego niezwykłego regionu północnej Europy, nie trzeba wcale zmieniać miejsca zamieszkania. Stosując się do kilku zasad można ją odtworzyć w aranżacji wnętrza. RuckZuck, jedna z największych w Europie sieci sprzedaży podłóg i drzwi, podpowiada, w jaki sposób.

Styl skandynawski należy obecnie do najbardziej popularnych w urządzaniu wnętrz. Charakteryzuje się przede wszystkim prostotą, minimalizmem oraz funkcjonalnością, a pomieszczenia sprawiają dzięki niemu wrażenie rozjaśnionych i przestronnych, zyskując unikalną estetykę i przytulny klimat. Po takie rozwiązanie chętnie sięgają dziś zarówno mieszkańcy miejskich loftów, jak i gospodarze domów na prowincji.

Styl skandynawski rozwija się i funkcjonuje w trzech wariantach: duńskim, fińskim i szwedzkim, które wykazują zróżnicowanie w zakresie wykorzystywanych form, dekoracji oraz palety barw. Możliwe jest jednak wskazanie elementów wspólnych dla wszystkich odmian:

1. Biel - dominująca na ścianach oraz w meblach. Obok niej bardzo często pojawiają się szarości, występujące w szerokiej gamie odcieni - od jasnych, srebrzystych, przez stalowe, po ciemny grafit czy antracyt;

2. Światło - skandynawskie wnętrza są jasne i oświetlane głównie naturalnym światłem. Firany i zasłony zastępowane są roletami. Lampy czy kinkiety cechuje z kolei prosta forma oraz delikatna oprawa. Często spotykane są również papierowe abażury lub szklane klosze;

3. Drewno – jasne, naturalne deski w postaci półek, mebli, często bielone. W górskich chatach drewno występuje na podłogach i ścianach, czasem też na suficie (belki). W mieszkaniach drewniane podłogi często zastępowane są panelami, które dziś do złudzenia przypominają prawdziwe deski; panele podłogowe do złudzenia rpzypominające drewno znajdziesz w naszych salonach;

4. Dodatki - z uwagi na niewielką liczbę dekoracji, każda z nich odgrywa istotną rolę w pomieszczeniu. Charakterystyczne dla skandynawskiego designu są narzuty i poduszki wykonane z lnu, bawełny, bądź wełny, plecione koszyki, szklane świeczniki, obrazy. Nierzadko stosuje się też rozwiązania ekologiczne: własnoręcznie wykonane lampy czy meble skonstruowane z drewnianych palet.

Jak widać biel, szarość i naturalny odcień drewna to doskonały pomysł na podłogę w skandynawskim stylu. Tym, którzy rozważają aranżację wnętrza w ten sposób, polecamy panele m.in. z nowej kolekcji Master (Dąb Cassino, Rimini lub Moreno), które nadadzą mu elegancki i nowoczesny wygląd. Dobrym rozwiązaniem może być także zastosowanie desek stylizowanych na starsze, bielone, które oddają piękno naturalnego drewna.

W asortymencie producentów paneli podłogowych znajdują się dziś liczne kolekcje desek, które dobrze pasują do wnętrz urządzanych w stylu skandynawskim. Wybierając ten kierunek aranżacji, warto więc postawić na podłogę w jasnych odcieniach, która optycznie powiększy przestrzeń mieszkania. 

Facebook