BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Harmonia we wnętrzu
25. IX 2014

Porady wnętrzarskie

Harmonia we wnętrzu

Zrównoważona aranżacja mieszkania

Harmonia, czyli ład i symetria, a zgodnie z koncepcją yin i yang - uzupełniające się przeciwieństwa. Zachowanie właściwych proporcji to sztuka ważna nie tylko w życiu, ale także w miejscu, w którym funkcjonujemy na co dzień. Specjaliści RuckZuck, podpowiadają, jak zaaranżować domową przestrzeń, by zapewniała mieszkańcom poczucie równowagi.

Znawcy feng shui, starożytnej sztuki planowania przestrzeni, przekonują, że właściwa aranżacja wnętrza to pierwszy krok do wprowadzenia harmonii w swoim życiu. Jak zatem zadbać o równowagę i ład w mieszkaniu? Do osiągnięcia tego efektu nie są konieczne radykalne zmiany. Czasem wystarczy odpowiedni dobór kolorów i dodatków, by w domu zapanował kojący spokój.

Aby wprowadzić harmonię we wnętrzu, należy przede wszystkim dbać o utrzymanie porządku. Czyste okna i drzwi, zamknięte półki, posegregowana zawartość szaf i komód umożliwiają zachowanie dobrej energii, którą blokuje bałagan. Zgodnie z zasadami feng shui, jeśli w naszym mieszkaniu znajdują się niepotrzebne rzeczy (stare ubrania, nieużywane przedmioty), powinniśmy się ich jak najszybciej pozbyć.

Osiągnięciu harmonii we wnętrzu sprzyjają także następujące elementy:

symetria – identyczne poduszki ułożone po obu stronach kanapy, jednakowe stoliki nocne przy obu brzegach łóżka, taka sama liczba krzeseł po każdej stronie stołu - to proste rozwiązania, które wprowadzają ład i porządek, a jednocześnie dają domownikom poczucie większej kontroli nad otaczającymi ich przedmiotami;

zrównoważona kompozycja barw – właściwości kojące i odprężające przypisuje się pastelowym kolorom, jak również jasnym i ciepłym odcieniom. Inspirowane naturą brązy, beże, zielenie, czy błękity tworzą przyjazny klimat wnętrza. Nie można również zapomnieć o ponadczasowej bieli, która nie tylko sprzyja wyciszeniu, ale także rozjaśnia i optycznie powiększa przestrzeń, czyniąc ją jednocześnie bardziej uporządkowaną;

akcesoria i dodatki – dla zachowania równowagi w pomieszczeniu warto postawić na minimalizm i ograniczoną liczbę ozdób, dobierając je tak, by współgrały ze stylem całego wnętrza. Odprężeniu sprzyjać będzie klimatyczne oświetlenie, np. świece, lampy stojące, kinkiety, a także aromatyczne zapachy kadzideł lub świeżych kwiatów.

Choć na pierwszy rzut oka można odnieść takie wrażenie, to jednak harmonijne wnętrze nie musi być nudne i monotonne. Harmonia nie wyklucza bowiem kontrastu. Proste, a jednocześnie wyraziste połączenia kolorów, np. czerni i bieli (nawiązujące do koncepcji yin i yang), dodają wnętrzu energii oraz elegancji. Warto przy tym pamiętać, że odważne zestawienia mogą pojawić się nie tylko na ścianach, ale również na podłodze.

W harmonijnym wnętrzu sprawdzą się deski o równomiernej, gładkiej strukturze, zarówno w jasnych, jak i ciemnych dekorach. Mogą to być panele podłogowe, które odwzorowują wygląd prawdziwego drewna, nadając pomieszczeniom kameralny, przytulny charakter. 

Facebook