Porady wnętrzarskie
Bogactwo barw, meble z duszą, wielość dodatków – przestrzeń urządzona w stylu boho jest niezwykle wyrazista. Przywodzi na myśl podróże, a tym samym pozwala zatrzymać na dłużej wakacyjny klimat we wnętrzu. Jeśli dążymy do stworzenia aranżacji, która stroni od monotonii i uwidacznia kreatywność domowników, to inspiracja bohemą będzie strzałem w dziesiątkę.
Boho wywodzi się z francuskiego słowa „la bohème”, które odnosiło się do francuskiej cyganerii artystycznej. Pisarze, malarze, aktorzy tworzyli sztukę, która odbiegała od ówczesnych konwenansów, a ukierunkowana była na swobodę w wyrażaniu myśli. Ten nowy nurt szybko znalazł odzwierciedlenie w aranżacji wnętrz, zyskując uznanie u osób ceniących jego luz, fantazję i wygodę. Dziś boho jest jednym z najchętniej wybieranych stylów w wystroju przestrzeni.
Bazą kolorystyczną stylu boho są stonowane odcienie, w tym barwy ziemi. Biel, beże, delikatne brązy, zgaszone zielenie i ochry, subtelne błękity i róże nadają wnętrzu świeżości. Na ich tle doskonale zostają wyeksponowane dodatki w intensywnych kolorach, takich jak głęboki szmaragd, chaber czy karmazyn. Nie może zabraknąć tutaj również wzorów – mile widziane są pasy, motywy kwiatowe oraz etniczne. Eklektyczne połączenie są charakterystyczne dla tego stylu, dlatego nie powinniśmy się ich obawiać. Ważne, by sięgać po takie wzory i kolory, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie.
Naturalność stylu boho przejawia się przede wszystkim w stosowanych materiałach. Meble utrzymane są w jasnych tonacjach drewna i posiadają już swoją historię – najlepiej sprawdzą się więc stoły, szafki i komody zakupione na targach staroci. Będą świetnie współgrać z podłogą w naturalnym, dębowym dekorze (wybierzmy np. wodoodporne panele laminowane z kolekcji Vision 4V albo Expedition 4V od RuckZuck). Zwróćmy uwagę, by w elementach wykończeniowych stawiać na mat, a nie na połysk – ten ostatni nie wpasowuje się w aranżację boho. W dodatkach stawiajmy na jutę, len, wełnę, glinę, wiklinę. Ich obecność we wnętrzu sprawi, że przestrzeń zyska przyjazny wyraz.
Mnogość ozdób i dodatków to jeden z wyznaczników stylu boho. Wnętrza wypełnione są wzorzystymi poduszkami, które znajdziemy nie tylko na fotelach, krzesłach i kanapach, ale nawet na podłodze. Must have to także koce i dywaniki, otulające pomieszczenie ciepłem. We własnym domowym zaciszu powinniśmy odczuwać przede wszystkim komfort, a wszelkie miękkie, puszyste tkaniny będą temu sprzyjać. Jeśli dodatkowo zostaną wykończone frędzlami, podkreślą lekkość i luz wystroju.
Pamiętajmy też o dekoracji ścian. Dobrym pomysłem jest stworzenie na niej galerii grafik z florystycznymi deseniami, położenie tapety ze wzorem mandali czy zawieszenie makramy – tę ostatnią możemy wykonać samodzielnie, dzięki czemu zaznaczymy indywidualny charakter przestrzeni. Innego typu własne kompozycje również będą stanowić ciekawy akcent.
O wyjątkową atmosferę wnętrza zadbajmy za pomocą oświetlenia: postawmy na świece w ażurowych lampionach i wiele punktowych źródeł światła, które stworzą piękny efekt po zmroku. Wystrój uzupełnijmy również kadzidełkami i świecami zapachowymi – w ich towarzystwie relaks nabiera nowego znaczenia. Na koniec wstawmy do wnętrza rośliny, zarówno stojące w donicach, jak i wiszące pod sufitem. Wybierzmy paprocie, hibiskusy i sukulenty, które ożywią przestrzeń i dopełnią jej naturalny wygląd.