BLOG

BLOG

INSPIRACJE
Jak łączyć ze sobą barwy, aby powstał spójny wystrój?
19. VII 2022

Inspiracje

Jak łączyć ze sobą barwy, aby powstał spójny wystrój?

Magia kolorów

Kolory potrafią całkowicie odmienić wygląd przestrzeni, uwydatnić jej atuty lub zamaskować niedoskonałości. Wprowadzając nowe barwy do pomieszczeń sprawiamy, że zawsze panuje w nich świeżość i nigdy nam się nie znudzą. W jaki sposób stosować poszczególne odcienie, by aranżacja była ciekawa, ale nie chaotyczna?

Każdy z kolorów w inny sposób wpływa na nasz nastrój czy uczucia. W zależności od tego, jaką barwę wybierzemy, możemy być bardziej skoncentrowani, pobudzeni, radośni, spokojniejsi. Dla przykładu, zieleń ukoi nasze zmysły, niebieski zrelaksuje i pomoże się skupić, fioletowy będzie stymulował do kreatywności. Z kolei czerwień pobudza, pomarańcz napełni optymizmem, a żółć doda nam energii. Warto zaznajomić się z psychologią barw, by dowiedzieć się jak dobrać kolory we wnętrzu, by odpowiednio dopasować poszczególne odcienie do przeznaczenia pokoi.

Zainspiruj się

Wprowadzenie nasyconych kolorów do mieszkania zacznij od znalezienia inspiracji. Przejrzyj katalogi, media społecznościowe, blogi o tematyce wnętrzarskiej. Dowiedz się, jakie obowiązują trendy i jak dobrać kolory we wnętrzu. Przypomnij sobie aranżacje miejsc, w których bywasz: restauracji, hoteli, sklepów. Niech one również będą dla Ciebie źródłami pomysłów. Następnie stwórz swoje „moodboards”, czyli tablice inspiracji. Dzięki nim zobaczysz, czy odcienie i wzory ścian, tapet, mebli oraz dodatków, które już posiadasz bądź planujesz zakupić, stworzą razem harmonijną kompozycję.

Twórz ciekawe połączenia kolorystyczne

Zastanawiasz się jak dobrać kolory we wnętrzu? Barwy możesz wprowadzać do wnętrz jako akcenty lub kolory wiodące. W pierwszym przypadku postaw na tęczowe dodatki, a resztę wystroju pozostaw neutralną. W drugim wybierz ton, który stworzy tzw. „total look”. Urządzając swoje pomieszczenia w monochromatycznym stylu, pamiętaj, żeby nie wybierać przedmiotów wyłącznie w tych samych odcieniach. Tutaj doskonale sprawdzą się najróżniejsze tonacje danej barwy. Połączenie ich w rozmaitych konfiguracjach i proporcjach zaowocuje powstaniem niezwykle nieszablonowej przestrzeni. Jeśli wolisz odważniejsze i bardziej wyraziste kompozycje, postaw na trend „color blockingu”, polegający na łączeniu kontrastujących ze sobą odcieni. Wykorzystaj te leżące po przeciwległych stronach koła barw, np. pomarańcz i granat, zieleń i róż czy żółć i fiolet lub kolory sąsiadujące ze sobą takie jak róż z czerwienią czy fiolet z błękitem. W ten sposób otrzymasz niezwykle designerski i niecodzienny wystrój.

Postaw na dodatki

Nie bój się przemalowania ścian, wyklejenia ich wzorzystymi tapetami czy zakupu mebli w nasyconych odcieniach. Jeśli jednak wolisz stonowane kompozycje, postaw na delikatne akcenty w postaci dodatków. Mogą to być wielobarwne pościele, koce lub ozdobne poduszki. Świetnie sprawdzą się także dywany czy zasłony w ciekawych wzorach. Strzałem w dziesiątkę będą kwiaty. Pięknie zaprezentują się tulipany i hiacynty, występujące w wielu różnorodnych odcieniach. Nie tylko dopełnią Twoją aranżację swoimi tonami, ale także wprowadzą do niej powiew świeżości, wiosny i przyjemnego zapachu.

Decydując się na barwny, energetyczny wystrój, weź pod uwagę powyższe rady. Dzięki nim unikniesz kiczowatego efektu, dowiesz się jak dobrać kolory we wnętrzu i stworzysz kompozycję pełną żywych akcentów kolorystycznych.

Facebook