BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Sypialnia – jak urządzić ją nowocześnie i komfortowo?
18. IV 2023

Porady wnętrzarskie

Sypialnia – jak urządzić ją nowocześnie i komfortowo?

Sypialnia to wyjątkowe miejsce w naszej domowej przestrzeni, w którym wypoczywamy i nabieramy sił na kolejne wyzwania. Tutaj poczucie wygody jest szczególnie istotne, ponieważ to od niego zależy, w jakiej kondycji rozpoczniemy nowy dzień. Jak sprawić, by to wnętrze zyskało tak ważną przytulność i kameralność, a jednocześnie prezentowało się nowocześnie?

W żadnym innym wnętrzu poczucie komfortu nie powinno być tak silnie zaakcentowane jak w sypialni. Efekt finalny może jednak nie tylko służyć relaksowi, ale też wpisywać się w najnowsze trendy. Te dwa aspekty idące w parze pozwolą stworzyć przestrzeń pełną spokoju i elegancji, a to oznacza, że będziemy do niej powracać z przyjemnością.

 

Aranżacja sypialni, czyli kolorystyka służąca wypoczynkowi

 

Podczas aranżacji sypialni unikajmy krzykliwych barw, przy których trudno się odprężyć. Przyjemną atmosferę wprowadzą jasne, pastelowe odcienie. Warto zainspirować się paletą barw na sezon wiosna-lato 2023, zaproponowaną przez Instytut Pantone. Choć część z nich jest intensywna i z pewnością lepiej odnajdzie się w innych przestrzeniach, to kilka idealnie wpisze się w spokojny klimat sypialni. Liliowy szary, błękit nawiązujący do czystej wody, kremowa wanilia, roślinna zieleń i brąz w odcieniu kawy macchiato to tonacje działające łagodząco i wyciszająco. Doskonale zaprezentują się w swoim towarzystwie, więc śmiało możemy je ze sobą łączyć.

 

Ważny jest także wybór podłogi, która powinna współgrać z naturalną kolorystyką ścian i dodatków. Piękny wygląd nadadzą np. panele Vision 4V WR Dąb Athabasca czy Euphoria 4V WR Dąb Catania od RuckZuck. Te drewniane dekory z wyraźnie wyczuwalnym układem słojów i sęków ocieplą wnętrze, nadadzą mu modny charakter, a domownikom zapewnią poczucie komfortu. Natomiast dzięki wodoodporności i wysokiej klasie ścieralności AC5 będą długoletnią i trwałą dekoracją przestrzeni.

Ściana z łóżkiem – centrum przestrzeni

 

Nie da się ukryć, że najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko. Dokładnie przemyślmy jego wymiary, dopasowując je do naszego wzrostu, oraz wybierzmy materac spełniający nasze potrzeby – w tym celu warto wybrać się do sklepu i sprawdzić, który model uznamy za najwygodniejszy. Trafna decyzja przełoży się na zdrowy sen i sprawi, że rano poczujemy się wypoczęci.

 

Pod względem aranżacji sypialni, kluczowym elementem łóżka jest wezgłowie, które najczęściej przybiera formę drewnianą, rattanową, skórzaną lub tapicerowaną. Ta ostatnia, ze względu na swoją miękkość, zapewnia najwyższy stopień wygody i przytulności. Dodatkowo chroni ścianę przed uszkodzeniami oraz gwarantuje izolację termiczną i akustyczną. Jeśli przed snem chętnie oddajemy się lekturze książki, koniecznie postawmy na wysoki zagłówek, który będzie stanowić przyjemne oparcie dla pleców.

 

Możemy też uzyskać efekt „wow”, wykańczając tapicerowanymi panelami całą ścianę za łóżkiem. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po elementy różnej wielkości, a nawet połączyć ze sobą odmienne kolory, tworząc własną kompozycję. Pomiędzy ułóżmy lustrzane listwy (np. w odcieniu złotym, srebrnym czy miedzianym), które obecnie są absolutnie na topie. W ten sposób stworzymy modny i przytulny akcent wnętrza. Innym popularnym rozwiązaniem jest położenie na ścianie za łóżkiem fototapety, która również zaprezentuje się bardzo efektownie.

Aranżacja sypialni - sekret tkwi w dodatkach
 

Po wyborze łóżka i szafy, oceńmy, jak duża przestrzeń została nam na wprowadzenie dodatków. Jeśli lubimy czytać, ale nie zmieścimy szafki nocnej, na której moglibyśmy ustawić lampę, postawmy na punktowe oświetlenie w formie wiszącej lub ściennej, tuż obok wezgłowia. To pierwsze rozwiązanie jest dziś szczególnie chętnie proponowane przez projektantów wnętrz – dwie lampy sufitowe zawieszone obok siebie na różnej wysokości prezentują się bardzo stylowo. Nie powinny one jednak zastępować głównego punktu światła, a stanowić jego uzupełnienie. Dodatkowo warto rozważyć montaż listew LED, np. na podwieszanym suficie, pod maskownicą szyny na firany i zasłony czy przy zagłówku – taki zabieg doda wnętrzu uroku i będzie służyć naszemu wyciszeniu.

 

Zadbajmy też o półki, na których ustawimy książki, świece i doniczki z kwiatami. W przypadku roślin doskonale sprawdzą się tu aloesy, skrzydłokwiaty czy sansewiery, które ze względu na oczyszczanie powietrza pozytywnie wpływają na jakość snu. Sypialnia nie mogłaby też funkcjonować bez otulających materiałów – poduszki, koce i puszyste dywaniki odpowiadają za przytulność wnętrza. Koniecznie pamiętajmy też o zaciemniających, np. welurowych, zasłonach, które zapobiegną zbyt wczesnemu wpadaniu do środka promieni słonecznych. Jeśli pomieszczenie jest przestronne, możemy dodatkowo zagospodarować w nim miejsce na mały kącik wypoczynkowy z fotelem i stolikiem kawowym.

Facebook