BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Urządzanie małego mieszkania w 4 krokach
24. VI 2019

Porady wnętrzarskie

Urządzanie małego mieszkania w 4 krokach

Jak zaaranżować niewielką przestrzeń, aby była funkcjonalna?

Aranżacja niewielkiego mieszkania jest poważnym wyzwaniem dla domowników. Wymaga kreatywności, zręcznych posunięć i przemyślanych decyzji. Po jakie rozwiązanie sięgnąć, by przestrzeń cieszyła funkcjonalnością i przytulnym charakterem? To zadanie ułatwi nasz poradnik, złożony z czterech prostych kroków.

Czy lokal o małym metrażu może stać się komfortowym miejscem do życia? Tak, jeśli podczas jego urządzania będziemy kierować się sprytem i wydobędziemy potencjał tej przestrzeni. Co prawda konieczna jest rezygnacja z niektórych rozwiązań, na które można sobie pozwolić tylko w przypadku okazałych wnętrz (takich jak wyspa w kuchni czy wieloczęściowy komplet wypoczynkowy w salonie), jednak nie oznacza to, że wygodnego i przyjaznego wystroju nie jesteśmy w stanie uzyskać w inny sposób.

Krok 1: maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni

W małym mieszkaniu każdy centymetr jest na wagę złota. W tej kwestii nie możemy sobie pozwolić na marnotrawstwo. Ważna jest nie tylko każda wolna przestrzeń na podłodze, ale także ta na ścianie, a nawet pod sufitem. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku wysokich mieszkań jest zbudowanie antresoli. Dzięki niej możemy stworzyć namiastkę sypialni, jednocześnie oszczędzając miejsce na podłodze.

Na oszczędności miejsca powinno nam także zależeć w kuchni. W tym pomieszczeniu warto zainwestować w zabudowę pod sam sufit oraz narożne półki i szafki. Dzięki temu zyskamy sporo przestrzeni do przechowywania wszystkich sprzętów, ale i akcesoriów kuchennych. Innym ciekawym rozwiązaniem są pawlacze, które sprawdzają się w kuchni, ale też w przedpokoju i sypialni. Jest to kolejne dodatkowe miejsce do przechowywania. W pawlaczach warto schować przedmioty, z których nie korzysta się na co dzień. Mogą to być ozdoby choinkowe czy skrzynka z narzędziami.

Dodatkową przestrzeń mieszkalną uzyskamy przez zastosowanie drzwi harmonijkowych lub przesuwanych. Takie modele otwierają i zamykają się w linii prostej, więc dają dużą swobodę użytkowania – miejsce, które w przypadku standardowych drzwi, byłoby za nimi ukryte, może zostać przez nas w dowolny sposób zagospodarowane.

.

Urządzamy małe mieszkanie - inspiracje Ruckzuck.pl

Krok 2: wyposażenie złożone z elementów wielofunkcyjnych

Meble łączące w sobie kilka funkcji to idealne rozwiązanie do wnętrz o ograniczonym metrażu. Wybierając np. łóżko chowane w szafie, stolik z wysuwaną szufladą czy pufy ze skrytkami, znacznie oszczędzamy miejsce. Przy dobieraniu poszczególnych elementów wyposażenia kierujmy się zatem nie tylko ich wyglądem, ale także praktycznością.

Warte rozważenia jest też zamówienie mebli na wymiar – będzie to zdecydowanie lepszy wybór niż wolnostojące komponenty. Dzięki ich idealnemu dopasowaniu, żaden kąt w mieszkaniu nie będzie zmarnowany.

Małe wnętrze  z  Ruckzuck.pl

Krok 3: pomysłowe rozwiązania

Dobrze urządzone mieszkanie to takie, które bazuje na pomysłowych rozwiązaniach. Przykładem może być sofa wyposażona w obrotowy pulpit pod komputer. Osobom, które bardzo często korzystają w domu z laptopa, na pewno przypadnie do gustu.

Jeśli wśród domowników znajdują się dzieci, warto zamienić dwa pojedyncze łóżka w pokoju dziecięcym na jedno łóżko piętrowe. W sytuacji, gdy w rodzinie znajduje się jedno dziecko, można wybrać pojedyncze łóżko piętrowe, a w przestrzeni znajdującej się pod łóżkiem ulokować biurko.

W części jadalnianej mieszkania sprawdzą się składane krzesła i blaty, a także rozsuwane stoły – gdy nie będą używane, będą zajmować znacznie mniej miejsca. Składane stoliki i taborety sprawdzą się także na balkonie.

Inspiracje w urzadzaniu małego mieszkania | Ruckzuck.pl

Krok 4: estetyka wizualnie powiększająca przestrzeń

Za pomocą prostych sztuczek można sprawić, że wnętrze optycznie może wydawać się większe, niż jest w rzeczywistości. Podstawą jest wykorzystanie jasnej kolorystyki. Dotyczy to nie tylko koloru ścian, ale też mebli. Co więcej, w niewielkim wnętrzu szczególnie dobrze prezentują się meble proste, lekkie, które wykonane są z naturalnego drewna.

Dużą rolę odgrywa także światło. Zadbajmy o to, by wnętrze w możliwie największym stopniu było oświetlane przez światło naturalne. W innym przypadku należy wyposażyć takie wnętrze w dużą ilość lamp, które rozświetlą każdy zakamarek.

Elementami, które także optycznie powiększają wnętrze, są lustra i podłogi. Lustra odbijające światło dodatkowo wzmocnią ten efekt. Z kolei panele podłogowe powinny być utrzymane w jasnej kolorystyce i charakteryzować się wąską deską. Takie panele podłogowe „rozszerzają” wnętrze, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się we wnętrzach o niewielkim metrażu. Przykładem takich paneli są Authentic 10 Narrow Dąb Biały lub Authentic 8 Narrow Dąb Alpejski z serii Wiparquet od RuckZuck.

Sieć salonów RuckZuck oferuje najszerszy na rynku wybór paneli podłogowych laminowanych, drzwi wewnętrznych oraz materiałów wykończeniowych. W każdym punkcie znajdują się wykwalifikowani pracownicy, którzy pomogą wybrać odpowiedni model i wzór wybranego produktu. Naszym klientom oferujemy również transport oraz montaż zakupionych produktów.

Jak urządzić małe mieszkanie

Facebook