BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Wnętrze z duszą
04. III 2019

Porady wnętrzarskie

Wnętrze z duszą

Rodzinne pamiątki mają ogromną wartość sentymentalną.

Zajmują istotne miejsce w niemal każdym domu. Przypominają o bliskich, przywołują ciepłe skojarzenia i nadają czterem kątom osobisty charakter. Jak połączyć przeszłość z teraźniejszością i sprawić, by antyki dobrze komponowały się ze współczesną aranżacją?

Najpiękniejsze, co zostaje nam po krewnych to wspomnienia – są w naszej pamięci na zawsze, a za każdym razem, gdy je przywołujemy towarzyszy temu poczucie nostalgii. Podobne odczucia mogą wywoływać również rzeczy materialne, jeżeli są silnie związane z bliską osobą. Mimo że cechują się często znikomą wartością nominalną czy użytkową, to ich znaczenie emocjonalne jest bezcenne – z tego powodu zasługują na wyeksponowanie w przestrzeni mieszkalnej.

Do najistotniejszych pamiątek należą fotografie, uwieczniające wspólne chwile, doniosłe wydarzenia i radosne momenty. Zazwyczaj trzymamy je w albumach i przeglądamy przy okazji rodzinnych rozmów o starszych pokoleniach. Zdjęcia, które mają dla nas szczególne znaczenie warto jednak przechowywać na widoku, najlepiej w drewnianej lub metalowej ramce. Ustawione na komodzie lub półce sprawią, że odczujemy obecność i wsparcie ważnych dla nas osób.

Skarby po przodkach są różnorodne – niektórzy dziedziczą drobne przedmioty (jak szkatułka na biżuterię, ręcznie haftowane serwety czy zegarki), a inni większe, np. meble, maszyny do szycia, porcelanowe zastawy i książki. Wszystkie te unikaty można odpowiednio uwidocznić we wnętrzu oraz wpisać je w styl aranżacyjny. Podstawową zasadą jest wybranie reprezentacyjnego miejsca i pozostawienie wokół wolnej przestrzeni. Nie należy ustawiać tuż obok innych rzeczy, szczególnie jeśli mają one nowoczesny charakter – takie zestawienie skutkowałoby efektem chaosu. W przypadku kilku antyków warto przeznaczyć na nie wybraną część wnętrza, która pełniłaby rolę kącika wspomnień.

Jeśli pamiątek z przeszłości mamy naprawdę dużo i wszystkie chcielibyśmy włączyć do aranżacji, warto pomyśleć o urządzeniu mieszkania w stylu retro. Masywne komody, oldskulowe krzesła i fotele, pastelowe barwy – bazując na tych elementach i dodając do tego wiekowe pamiątki powstanie oryginalny i nieco awangardowy wystrój. Całość pięknie dopełni podłoga w drewnianym dekorze (np. z kolekcji Wiparquet od RuckZuck), która za sprawą ponadczasowego charakteru i dostojnego wyglądu będzie stanowić eleganckie tło dla antycznych przedmiotów.

Zapraszamy do salonów RuckZuck na terenie całej Polski. Wysokiej jakości asortyment pozwoli stworzyć przyjazne wnętrze z duszą.

Facebook