BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Błyskawiczny kurs projektowania wnętrz dla rodziców
22. IX 2016

Porady wnętrzarskie

Błyskawiczny kurs projektowania wnętrz dla rodziców

RuckZuck podpowiada, jak urządzić pokój ucznia

Podręczniki i zeszyty kupione, strój galowy czeka cierpliwie w szafie, a dzieci i młodzież korzystają z ostatnich dni wakacji. Do rozpoczęcia nowego roku szkolnego przygotowują się też rodzice, którzy starają się zapewnić swoim pociechom jak najlepsze warunki do nauki i rozwoju. Dla planujących zmianę wystroju w pokoju ucznia mamy kilka wskazówek. Specjaliści RuckZuck, renomowanej sieci salonów sprzedaży podłóg, drzwi i mebli kuchennych, zapraszają na szybki kurs aranżacji wnętrz.

"Już wkrótce na szkolnych korytarzach zabrzmi pierwszy dzwonek. Dla wielu rodziców to sygnał, że nadszedł czas na odświeżenie lub przearanżowanie pokoju dziecka czy nastolatka. To zadanie może jednak okazać się nie lada wyzwaniem, gdyż trzeba pogodzić różne potrzeby, a dostępna przestrzeń jest zazwyczaj niewielka. Niezależnie od tego, czy przygotowujemy miejsce dla ucznia podstawówki, gimnazjalisty czy licealisty, istnieje kilka uniwersalnych zasad, którymi warto się kierować wybierając elementy wyposażenia czy decydując o ich ustawieniu",

Lekcja 1: Podziel przestrzeń na strefy funkcjonalne
Projektowanie pokoju ucznia najlepiej zacząć od wydzielenia trzech kluczowych stref: do nauki, snu oraz relaksu/rozrywki. Taki układ pomieszczenia wpłynie na jego efektywniejsze użytkowanie. W tym celu można zastosować ruchome parawany, zwiewne kotary lub ażurowy regał. W przypadku mocno ograniczonej powierzchni dobrym rozwiązaniem będzie podział kolorystyczny. Pamiętajmy jednak, że poszczególne barwy muszą ze sobą współgrać, by cały wystrój był spójny i harmonijny.

Lekcja 2: Zadbaj o właściwe wyposażenie
Postaw na użyteczność i wygodę. Wybierz meble, które ułatwią segregację i przechowywanie rzeczy należących do dziecka – ubrań, butów, książek, a w przypadku najmłodszych – także zabawek. Zwróć szczególną uwagę na dobór odpowiedniego biurka. Powinno być ono przede wszystkim stabilne oraz dostosowane do wzrostu ucznia. Niezbędnym uzupełnieniem dla niego będzie komfortowy fotel albo krzesło. Funkcjonalnymi elementami, które jednocześnie mogą stanowić ciekawe dekoracje są tablice korkowe lub magnetyczne, półki ścienne, biblioteczki oraz lampy. Te ostatnie muszą gwarantować bardzo dobre oświetlenie, niezmiernie istotne zarówno podczas pracy, jak i zabawy.

Lekcja 3: Stwórz miejsce sprzyjające koncentracji i kreatywności
Baw się kolorami i dodatkami. W pokoju ucznia z powodzeniem można zastosować pastele, ale warto również pokusić się o intensywniejszy akcent. Żółta barwa wniesie do wnętrza radość i motywację, kolor pomarańczowy pobudzi intelekt, a zieleń będzie sprzyjała skupieniu i wypoczynkowi. Dobierając paletę barw postaraj się odnaleźć złoty środek, bowiem zbyt duże urozmaicenie może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i powodować uczucie dezorientacji czy przytłoczenia. Dekoracje możesz stworzyć razem z dzieckiem, bądź kupić gotowe ozdoby. Świetnie, jeśli obok ładnego wyglądu, będą je wyróżniały także walory edukacyjne (np. mapa, globus, tablica pierwiastków, naklejki ścienne ze słowami w obcym języku).

Lekcja 4: Szykujesz większe zmiany? Postaw na jakość
Jeżeli nadchodzący początek roku szkolnego zbiegł się w czasie z generalnym remontem i planujesz wymienić w pokoju ucznia nie tylko meble, ale także podłogi i drzwi, to postaw na produkty o dobrym standardzie. Do efektywnego uczenia się potrzebne są cisza i spokój, w których zachowaniu pomogą dobrze tłumiące dźwięki skrzydła drzwiowe (np. z kolekcji Linea lub serii Kofano). Fotele obrotowe, deskorolki czy zabawki to naturalni wrogowie podłóg, dlatego warto wybrać panele podłogowe o wysokiej klasie ścieralności, odporne na zarysowania i zadrapania (np. z linii Extreme 4V czy Impression).

Lekcja 5: Zaangażuj dziecko i otwórz się na jego pomysły
Zachęć córkę lub syna do aktywnego udziału w tworzeniu nowej aranżacji. Poznaj jej/jego pomysły oraz oczekiwania, a następnie wspólnie je przeanalizujcie i wypracujcie konsensus. To da wam szansę na urządzenie pokoju w sposób, który odzwierciedli zainteresowania i cechy osobowości przyszłego lokatora, a jednocześnie pozostanie funkcjonalny. Stanie się zatem doskonałym miejscem do nauki, odpoczynku, zabawy oraz przyjmowania znajomych.

Nawet niewielkie zmiany pozwalają tchnąć w pokój dziecka czy nastolatka „nowe życie”, a początek roku szkolnego to moment, który zdecydowanie im sprzyja. Odświeżona przestrzeń może pozytywnie wpływać na samopoczucie uczniów, a poprzez to na ich motywację i chęć do działania. Powyższe rady i wskazówki z pewnością ułatwią rodzicom stworzenie miejsca, do którego ich pociechy będą chętnie wracać po lekcjach.

Facebook