BLOG

BLOG

INSPIRACJE
Celebracja różnorodności
25. X 2022

Inspiracje

Celebracja różnorodności

Wnętrza inspirowane podróżami

Celebracja różnorodności to jeden z ważniejszych trendów wnętrzarskich w nadchodzącym 2023 roku. Kierunek ten powstał pod wpływem ekspresji kulturowej ludzi z różnych części świata. W aranżacji wnętrz objawia się poprzez inspirację egzotyką. Jak do naszych przestrzeni wprowadzić cząstkę innych zakątków ziemi?

Obecnie dużo podróżujemy, coraz częściej obierając także odległe, orientalne kierunki. Nie pozostaje to obojętne dla naszych wnętrz, które chętnie ozdabiamy pamiątkami przywiezionymi z wypraw, przenosząc w ten sposób kawałek danego kontynentu czy kraju do naszych mieszkań. Inspirujemy się głównie Afryką oraz Azją, a z połączeń nowoczesności i tradycyjnych dla tych rejonów elementów powstaje niebanalna aranżacja.

Ciepłe kolory Afryki

Styl południowoafrykański we wnętrzu

Ze względu na duże zróżnicowanie kultur Afryki, można wyróżnić między innymi styl południowoafrykański i marokański. Podstawą wystroju tego pierwszego są naturalne materiały, takie jak drewno, rattan, wiklina, bambus czy skóra. W przypadku kolorów królują ciepłe barwy ziemi – wszelkiego rodzaju brązy, beże, szarości, a także terakota i ochra. Niezwykle doceniane są tutaj tradycyjne wyroby np. wyplatane kosze, naczynia oraz rękodzieło w postaci figurek i rzeźb przedstawiających zwierzęta, ludzkie sylwetki oraz maski plemion. Charakterystycznymi cechami są także zwierzęce printy czy afrykańskie wzory, które świetnie prezentują się na tekstyliach oraz pod postacią tapety ściennej czy dużego obrazu. Dopełnieniem całej aranżacji są bujne kompozycje tropikalnych roślin umieszczone np. w osłonkach na doniczkę z rafii.

Styl marokański we wnętrzu

We wnętrzu urządzonym w stylu marokańskim dominują takie materiały jak metal, drewno, szkło czy kamień, a także żywa kolorystyka połączona z bogatymi, naturalnymi ornamentami, np. wzorem marokańskiej koniczyny. Arabeska to zdecydowanie podstawa aranżacji inspirowanej tym nurtem, ale oprócz niej warto zastosować także inne motywy, np. przeróżne kombinacje figur geometrycznych. Wszystkie formy doskonale zaprezentują się nie tylko na ścianie, ale także na poduszkach, zasłonach, dywanach oraz talerzach, misach czy wazach. Charakterystyczne dla  stylu marokańskiego są również bogato zdobione, masywne meble stworzone z drewna cedrowego. Przewodnią barwą jest błękit, który łączony jest z ciepłymi, nasyconymi odcieniami – żółciami, pomarańczami, czerwieniami i brązami. We wnętrzu powinny się także znaleźć szlachetne, wysokogatunkowe tkaniny, takie jak jedwab, atłas czy aksamit. W przypadku dekoracji strzałem w dziesiątkę będą ażurowe, marokańskie lampy, lampiony oraz świeczniki.

Bogactwo kulturowe Azji

Styl indyjski we wnętrzu

Przenieśmy się teraz do Azji, a dokładniej do Indii. Wnętrza urządzone zgodnie z tą kulturą wyróżniać się będą przepychem oraz niezwykłym bogactwem nasyconych barw, zarówno tych ciepłych, jak i chłodniejszych. Najczęściej spotkać można przeróżne tonacje czerwieni, żółci i pomarańczy oraz amarant. Pożądane są także głęboki granat, turkus, indygo i fiolet. We wnętrzu nie powinno zabraknąć posągu buddy oraz indyjskich wzorów. Te drugie mogą się pojawić pod postacią kafli na ścianie, tapet bądź obicia kanapy. Meble wykonane są z palisandru lub akacji indyjskiej – charakterystyczna jest ich masywna i bogato rzeźbiona forma. Wskazane są również tkaniny z bawełny oraz jedwabiu, a także złote dodatki: figurki bóstw, naczynia, świeczniki i poszewki przetykane błyszczącymi nićmi.

Styl japoński we wnętrzu

We wnętrzach nawiązujących do Japonii królują prostota, minimalizm, harmonia oraz bliskość z naturą. Przeważają materiały naturalnego pochodzenia, np. bambus, jedwab oraz drewno pod postacią takich gatunków jak cyprys, klon czy czerwona sosna. Aranżacje opierają się na jednolitej kolorystyce – beżach, brązach i szarościach, które czasami są przełamywane barwami ognia, czyli czerwienią, żółcią czy oranżem. Oprócz nich spotkać można także czarno-białe kontrasty. Meble są zazwyczaj proste i niskie, a cały wystrój oszczędny w ozdoby. Jako dekoracje funkcjonują figurki buddy, wachlarze czy grafiki, nawiązujące do sztuki Dalekiego Wschodu. Ściany zdobią tapety przedstawiające ogrody japońskie albo mandale. W japońskich wnętrzach pożądane są również tekstylia wykonane z tkanin barwionych tradycyjnymi technikami, np. shibori czy ikat, a także haftowane np. metodą sashiko. Ważnym elementem wystroju są także rośliny. W tym przypadku najlepszym wyborem będzie drzewko bonsai, storczyk albo orchidea.

Włączenie różnorodnych kultur do naszego wnętrza jest idealnym sposobem na celebrację różnorodności. W ten sposób nie tylko nadajemy naszemu mieszkaniu egzotyczny i niepowtarzalny charakter, ale także możemy wybrać się w podróż do najdalszych zakątków świata, bez wychodzenia z domu. By wyraziste elementy wystroju zostały odpowiednio wyeksponowane, zadbajmy o stonowane tło w postaci paneli podłogowych o neutralnej tonacji barw. W tej roli świetnie sprawdzą się np. modele Euphoria 4V WR Dąb Trevi lub Expedition 4V WR Dąb Cedar z oferty RuckZuck.

 

Facebook