Porady wnętrzarskie
Ciemne barwy w pomieszczeniach często kojarzone są z ciężkim, przytłaczającym wystrojem, który optycznie pomniejsza pokoje oraz wprowadza ponury nastrój. Jednak wcale nie musi tak być. Umiejętnie dobrane kolory w głębokich odcieniach stworzą niezwykle eleganckie zestawienia, emanujące przytulnością oraz charakterem. Jak uzyskać taki efekt we wnętrzu?
Ciemne aranżacje zyskują w ostatnim czasie na popularności, bowiem są doskonałym wyborem do każdego pomieszczenia. W sypialni stworzą przytulny, klimatyczny nastrój, łazience dodadzą ciekawego wyrazu, a w kuchni wykreują designerski look. Kluczem do sukcesu jest ich odpowiednie wyważenie i dopasowanie do wielkości oraz charakteru wnętrz. Trafny dobór elementów aranżacyjnych zaowocuje powstaniem eleganckiego i stylowego wystroju.
Ciemne barwy – dwa sposoby na wprowadzenie ich do naszego domu
Ciemne kolory we wnętrzach, takie jak czerń, grafit, granat czy butelkowa zieleń, mogą optycznie zmniejszyć pomieszczenie oraz sprawić, że stanie się ono nieco przygnębiające, dlatego tworzenie kompozycji z głębokimi tonacjami wymaga nie lada umiejętności i wyczucia. Odcienie te wprowadźmy do naszego wnętrza na jeden z dwóch sposobów. Pierwszym jest zastosowanie ich jako barwy dominującej – możemy pomalować nimi ściany bądź wyposażyć pomieszczenia w ciemne meble. Drugą możliwością jest wykorzystanie akcentów, czyli tekstyliów, dodatków i ozdób występujących w tych tonach. Poduszki, dywany, narzuty, wazony, świeczniki czy ramki w głębokich kolorach dodadzą wnętrzu szyku. Wystarczą nawet takie detale jak uchwyty i nóżki meblowe czy armatura kuchenna i łazienkowa, które w ciemnym wydaniu zaprezentują się bardzo wytwornie. Druga opcja przypadnie do gustu osobom, które nie są do końca przekonane, czy ten trend sprawdzi się w ich domach na stałe, ale mimo tego chcą go wypróbować.
Ciemne wnętrza w praktyce
Decydując się na pomalowanie większości ścian bądź zakup mebli w ciemniejszych barwach, postawmy na jasny sufit i pozostałe elementy wyposażenia. Nie zapominajmy także o odpowiednim oświetleniu. Ze względu na ciemność, bijącą od ścian i mebli, zadbajmy o dużą ilość naturalnego światła, eksponując okna oraz rezygnując z firan i zasłon. Dobrym pomysłem jest również zawieszenie luster, które pięknie odbiją promienie słońca. Równie ważne jest światło sztuczne. Przestrzeń rozświetlmy lampami sufitowymi, stołowymi oraz kinkietami. We wnękach, pod półkami i w szklanych witrynach zastosujmy z kolei taśmy LED. Pamiętajmy też o roślinach, które wprowadzą trochę świeżości i natury.
Z jakimi tonacjami i materiałami stworzymy dobre połączenia?
Decydując się na ciemne kolory we wnętrzach powinniśmy pamiętać o zasadzie kontrastu. Czerń, antracyt, atramentowy granat czy malachit dobrze będą współgrać z przełamującymi je jaśniejszymi odcieniami. Strzałem w dziesiątkę będą biel, beże, a nawet pudrowy róż czy złoto. Z kolei w przypadku materiałów warto sięgnąć po jasne drewno oraz rozbieloną cegłę.
Ciemne tonacje – czy nadadzą się do mniejszych wnętrz?
Ciemne barwy, podobnie jak te jasne, pomogą wymodelować przestrzeń. Są w stanie wizualnie zmienić proporcje pomieszczenia, a także wyeksponować jego walory czy ukryć mankamenty. Ze względu na optyczne zmniejszanie przestrzeni, zazwyczaj zaleca się stosowanie ich w przestronnych wnętrzach, gdzie możemy pozwolić sobie na większą swobodę. Jednak mając niewielkie mieszkanie, nie musimy z nich rezygnować. Rozwiązaniem jest wprowadzenie ich tylko na jednej ze ścian lub na jej fragmencie oraz dobór dodatków w podobnych nutach. Można także zastosować ciemną podłogę kompozytową. W ten sposób nie przytłoczymy naszego pomieszczenia, a zyskamy aranżację zgodną z tym trendem.
Aranżacja wnętrz w ciemnych barwach – dla kogo?
Ciemne kolory we wnętrzach często uważane są za męskie i zarezerwowane tylko dla panów. Prawdą jest, że mężczyźni chętnie je wybierają, jednak panie także mogą stworzyć z ich udziałem kobiece, eleganckie aranżacje. Bez względu na płeć, w ich towarzystwie dobrze poczują się osoby energiczne, odważne, lubujące się w nieoczywistych rozwiązaniach, a także ceniące nowoczesny design.
Podłoga kompozytowa doskonałym wyborem do ciemnych aranżacji
Dzięki rozbudowanej palecie kolorystycznej podłogi kompozytowe dostępne w ofercie RuckZuck są idealną bazą do pomieszczeń urządzonych w zgodzie z tą stylistyką. Ciemne dekory występują zarówno pod kamienną, jak i drewnianą postacią. Na szczególną uwagę zasługują modele Austin i Drebach z kolekcji Tiles; Cologne i Innsbruck z linii Wood; a także Hobro z serii Wide Board. Asortyment obejmuje również jasne dekory, które równie dobrze sprawdzą się do tego typu wnętrz, kontrastując i rozświetlając ciemność pozostałych elementów wyposażenia.
Oprócz szerokiej gamy kolorystycznej, podłogi SPC są doskonałym rozwiązaniem ze względu na niezwykle wysoki komfort użytkowania. Podłoga kompozytowa dzięki swojej odporności na zużycie i wodę, łatwość montażu oraz naturalny i estetyczny wygląd pozwalają tworzyć harmonijne aranżacje.
Ciemne kolory, wbrew przekonaniom, idealnie nadają się do każdego pomieszczenia, wnosząc przytulną i klimatyczną atmosferę. Pamiętajmy jednak o kilku powyższych zasadach, które znacznie ułatwią nam wykreowanie efektownej aranżacji w tym stylu.