BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Ciemne podłogi kontra jasne
20. IX 2022

Porady wnętrzarskie

Ciemne podłogi kontra jasne

Które lepiej sprawdzą się we wnętrzu?

Przy wyborze podłogi do naszych czterech kątów kierujemy się szeregiem parametrów, ale bez wątpienia największy wpływ na estetykę wnętrza ma jej kolor. Jasne panele podłogowe stworzą zupełnie inny efekt niż ciemne. Po które z nich powinniśmy zatem sięgnąć?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie o najlepszy kolor podłogi w domu. Zależy ona bowiem od szeregu czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, jego stopień nasłonecznienia czy panujący w nim styl aranżacji. Konieczne jest tutaj skonfrontowanie naszych preferencji estetycznych z potrzebami przestrzeni mieszkalnej.

Styl wnętrza a kolor podłogi

Jednym z kluczowych elementów, którymi powinniśmy się kierować przy szukaniu idealnego koloru podłogi, jest styl aranżacyjny wnętrza. Jasne panele w chłodnym odcieniu (takim jak śnieżny czy alabastrowy) świetnie wkomponują się w wystrój minimalistyczny i skandynawski, ponieważ na pierwszym miejscu stawia się tu na czystą biel. Ciepłe odcienie (kość słoniowa, beż, krem) są z kolei stworzone do przestrzeni wypełnionych słonecznym klimatem – boho czy prowansalskich.

Ciemne odcienie brązu bardzo dobrze korespondują ze stylem klasycznym, podkreślając jego elegancki charakter. Sprawdzą się też w aranżacjach kolonialnych, rustykalnych czy retro. Natomiast głęboka szarość dobrze wpisze się we wnętrza loftowe i industrialne, harmonizując z ich surowym wyglądem.

Rozmiar pomieszczenia

Choć mogłoby się wydawać, ze w przypadku doboru kolorystyki, powinniśmy mieć na uwadze jedynie względy estetyczne, nie jest to prawdą. Nie każde tonacje barw zaprezentują się we wszystkich pomieszczeniach jednakowo. Ciemne odcienie lubią przestronne i dobrze doświetlone wnętrza. Pochłaniają one bowiem dużo światła, przez co pokoje mogą sprawiać wrażenie mniejszych niż w rzeczywistości, ale w tym wypadku nie stanowi to problemu. W zamian otrzymujemy przytulną i ciepłą aranżację, w dodatku przykuwającą wzrok stylowym charakterem. Ciekawymi propozycjami podłóg w ciemnych tonacjach są modele Vision 4V WR Dąb Rainy czy Impression 4V WR Dąb Alicante, dostępne w ofercie RuckZuck.

W małych pokojach z niewystarczającym dopływem światła znacznie lepiej odnajdą się jasne panele, które rozpogodzą przestrzeń, dodadzą jej świeżości i optycznie ją powiększa. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by rozwiązania w tej palecie barw zastosować również na dużych metrażach – wtedy pomieszczenia wydadzą się jeszcze obszerniejsze. Postawmy na takie podłogi jak Euphoria 4V WR Dąb Muren czy Expedition 4V WR Dąb Asal od RuckZuck.

Zwierzęta w domu

A co, jeśli cztery kąty zamieszkują również zwierzęta? Pozornie nie powinno mieć to znaczenia w przypadku doboru kolorystyki podłogi, ale nie jest to całkiem obojętne. Na jasnej posadzce wszelkie zadrapania są mniej widoczne, jednak brud, kurz i błoto odznaczają się na niej znacznie bardziej niż na ciemnej. Jeśli częste sprzątanie nam nie przeszkadza, nie zauważymy niedogodności, a powstania zarysowań unikniemy, sięgając po panele o bardzo wysokiej klasie ścieralności (znajdziemy je m.in. we wszystkich kolekcjach paneli wodoodpornych od RuckZuck). Wiele osób dobiera  kolor podłogi pod umaszczenie sierści, co jest ciekawym rozwiązaniem, by posadzka zawsze miała jednolity wygląd, a obecna na nich sierść nie przyciągała uwagi.

Jeśli wciąż nie mamy pewności, jaki kolor podłogi najlepiej wkomponuje się w przestrzeń, skorzystajmy z wizualizatora podłóg Floori, który jest dostępny na naszej stronie internetowej. Wystarczy zrobić zdjęcie wnętrza, wgrać je do systemu i zaznaczyć interesujący nas model paneli, a konfigurator sam podmieni widoczną na fotografii podłogę na nową. W ten sposób zobaczymy, jak będzie wyglądało pomieszczenie w wersji z jasną i ciemną posadzką.

 

Facebook