BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Co najpierw: drzwi czy podłoga?
05. XII 2014

Porady wnętrzarskie

Co najpierw: drzwi czy podłoga?

Remontując mieszkanie należy pamiętać o kolejności, w jakiej prowadzimy prace remontowe

Jeśli planujemy tynkowanie, kładzenie gładzi gipsowych lub wylewki, montaż podłóg i drzwi wewnętrznych powinniśmy koniecznie zostawić na koniec. Po wykończeniu ścian, montujemy panele podłogowe, dopiero potem drzwi. Dzięki temu unikamy trudno usuwalnych zabrudzeń i niejednokrotnie trwałych uszkodzeń, czy wręcz zniszczeń produktów. Najlepsze nawet zabezpieczenie skrzydeł drzwiowych folią malarską i taśmą może nie uchronić nas od śladów farby emulsyjnej, która jest tak trudna do usunięcia.

Trzeba również pamiętać, iż zarówno podłogi- panele, jak i drzwi wymagają odpowiedniej wilgotności, dlatego też nie należy prowadzić prac remontowych jednocześnie. Dla przykładu, drzwi wewnętrzne montujemy zawsze w temperaturach dodatnich powyżej 10 stopni Celsjusza i przy wilgotności nie przekraczającej 70 proc. Zbyt duża wilgotność pojawia się na przykład w trakcie tynkowania, co może z kolei powodować odkształcanie paneli.

Kierując się powyższymi zasadami, eksperci firmy RuckZuck przygotowali wskazówki dla przygotowujących się do remontu.

Siedem kroków do nowej podłogi:

1. Pierwszy krok to decyzja o tym, jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć. Możemy bowiem uzyskać podłogę przypominającą heblowane, surowe deski, matową, mieniącą się w zależności od kąta padania światła lub naturalną z wyraźnie widocznymi słojami drewna.

2. Następnie precyzyjnie mierzymy pomieszczenie, w którym planujemy położyć panele. Musimy pamiętać, że do oszacowanego metrażu należy doliczyć ok. 10 procent paneli więcej, gdyż nawet najbardziej dokładny pomiar wnętrza nie gwarantuje wykorzystania każdej z desek w 100 procentach. Dzięki tzw. zapasowi nie braknie nam materiału na żadną wnękę czy odbiegający od typowego kształt podłogi.

3. W zależności od pomieszczenia, w którym zamierzamy ułożyć panele, należy dopasować do niego klasę użyteczności i ścieralności desek. Aby nie martwić się o odporność paneli, warto nabyć panele w klasie ścieralności od AC3 wzwyż. 

4. Warto również zwrócić uwagę na grubość wybieranych paneli. Grubość desek waha się od 6 mm do 12 mm. Im grubsze, tym bardziej stabilne i odporne na wszelkiego rodzaju odkształcenia. Najczęściej spotykana grubość paneli wynosi osiem milimetrów.

5. Jeśli marzymy o podłodze przypominającej drewnianą, należy wybrać deski, których brzegi zostały specjalnie wyprofilowane tzw. V-fugą. Dzięki temu sprawiają wrażenie bardziej naturalnych. Większość paneli z V-fugą dodatkowo różni się od pozostałych desek rozmiarem, a niektóre mają postać płytek. 

6. Wybierając panele, należy również pamiętać o tym, czy będziemy je montowali na ogrzewaniu podłogowym. Wszystkie panele można bowiem układać na ogrzewaniu podłogowym – wodnym. W przypadku montażu na ogrzewaniu elektrycznym wybór paneli jest mocno ograniczony, ponieważ tylko nieliczni producenci dopuszczają taką możliwość. Najlepiej sprawdzić to jeszcze przed zakupem, w karcie gwarancyjnej.

7. Kupując panele podłogowe, nie można zapomnieć także o akcesoriach, które będą niezbędne przy ich montażu. Konieczny jest zakup folii i podkładu pod panele, np. gąbki lub płyty izolacyjnej, a także listew przypodłogowych, które pozwolą na eleganckie wykończenie podłogi, a przy tym umożliwią funkcjonalne rozprowadzenie gniazdek i kabli. 

A co z drzwiami? Jak szybko i bez problemów wymienić skrzydła drzwiowe?

1. W pierwszej kolejności dokładnie mierzymy miejsce, w którym drzwi mają zostać osadzone. Możemy wymienić zarówno ościeżnicę wraz ze skrzydłem drzwiowym, jak i dopasować drzwi do futryny wcześniej już zamontowanej. Skrzydła drzwiowe możemy wybierać spośród typowych szerokości (60’, 70’, 80’, 90’) lub też zamówić te o wymiarach niestandardowych.

2. Jeśli wymieniamy drzwi wraz z ościeżnicą, dokładnie wymierzmy również grubość muru. Do wyboru są bowiem ościeżnice stałe o szerokości 90 mm (Standard 2 pack) oraz ościeżnice regulowane o minimalnym zakresie regulacji 75 mm, a maksymalnym aż 640 mm (zakres ten zmienia się co 20 mm). Zaletą ościeżnicy stałej jest możliwość jej montażu tam, gdzie nie ma możliwości montowania listew wykończeniowych czy opasek (przy prostopadłym łączeniu ścian). Ościeżnice regulowane gwarantują z kolei prosty montaż w każdych warunkach, a dzięki nowoczesnej konstrukcji i estetycznemu wykonaniu stanowią również nowoczesny element wystroju. Drzwi i ościeżnice znajdziesz w naszych katalogach ofertowych.

3. Ostatni krok to wybór odpowiadającego nam modelu, jak i dekoru skrzydła drzwiowego. Warto wiedzieć, jakie drzwi i ościeżnice sprawdzą się w aranżacjach w nowoczesnym stylu, który tak często wybieramy. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule: Modne drzwi dla nowoczesnych przestrzeni

Należy pamiętać, że skrzydła drzwiowe to nie wszystko, w zależności od potrzeby i rodzaju pomieszczenia powinniśmy dobrać odpowiednie klamki, tuleje wentylacyjne czy nakładki ozdobne na zawiasy. Aby uchronić ścianę przed zniszczeniem spowodowanym częstym otwieraniem drzwi, pamiętajmy także o odbojnikach.

Facebook