BLOG

BLOG

KOLEKCJE DRZWI
Drzwi ramowe
01. IX 2020

Kolekcje drzwi

Drzwi ramowe

Ozdoba klasycznych wnętrz

Elegancja to najlepsze słowo opisujące wystrój domu w stylu klasycznym. Dominują w nim wysokiej jakości materiały, wyważone dekoracje i stonowane kolory, które składają się na pełen ładu efekt końcowy. W tego typu aranżację doskonale wkomponowują się drzwi ramowe. Co je wyróżnia i w jakich jeszcze wnętrzach się sprawdzą?

Rodzaj konstrukcji to jedno z podstawowych kryteriów podziału drzwi wewnętrznych. W tej kategorii wyróżniamy skrzydła ramowe i płytowe. Od tego, na którą opcję postawimy, zależy nie tylko ciężar i wytrzymałość skrzydła, ale również jego estetyka. Oba rozwiązania mają swoje zalety i pasują do różnych wnętrz. Przeznaczeniem drzwi ramowych są przede wszystkim te o klasycznym wyglądzie.

Drzwi ramowe – jak są zbudowane?

Konstrukcja drzwi ramowych złożona jest z dwóch ramiaków (belek) poziomych i dwóch ramiaków pionowych, łączonych za pomocą kołków montażowych. Te cztery części, wykonane zazwyczaj z drewna lub płyty MDF, tworzą „obramowanie” skrzydła – stąd ich nazwa. W przeciwieństwie do drzwi płytowych rama nie jest zakryta jednolitą płytą, lecz pozostaje widoczna. Środek najczęściej wypełniają przeszklenia lub płyciny HDF. Drzwi ramowe są cięższe od płytowych, a ich budowa gwarantuje wysoką stabilność i trwałość skrzydła.

 

W jakich wnętrzach stosować drzwi ramowe?

Drzwi ramowe, ze względu na swój uniwersalny charakter, cieszą się większą popularnością niż skrzydła płytowe. Stanowią świetne uzupełnienie wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, ale nie tylko – w głównej mierze zależy to od koloru, na który postawimy. Drzwi w białym odcieniu świetnie odnajdą się we wnętrzach w stylu prowansalskim i country. Jasne brązy i szarości dobrze wpiszą się w aranżacje rustykalne i francuskie. Z kolei ciemne brązy to doskonałe propozycje dla pomieszczeń urządzonych w klimacie kolonialnym i angielskim.

 

Przykłady ciekawych rozwiązań drzwiowych

Drzwi Havana i Magnetic to jedne ze sztandarowych drzwi ramowych firmy RuckZuck, które mają konstrukcję ramową wykonaną z płyty MDF. Wyróżnia je odporność na odkształcenia i naturalny wygląd, dzięki czemu mogą stać się ozdobą wnętrza na wiele lat.

Drzwi ramowe we wnętrzu - Ruckzuck

Ich wypełnienie stanowią szyby satynowe (które przepuszczają promienie słoneczne, ale nie umożliwiają całkowitego wglądu do wnętrza) oraz płyciny HDF. Do wyboru jest kilka modeli o różnej liczbie przeszkleń – w drzwiach Magnetic są one węższe niż w skrzydłach Havana. Na te drugie warto zatem postawić, jeśli zależy nam na znacznym rozjaśnieniu przestrzeni. Z kolei jeżeli wolimy bardziej tajemniczy efekt, postawmy na kolekcję Magnetic.

Wśród najchętniej wybieranych modeli znajdują się te w dekorach dębu palonego i dębu sonoma. Pierwsze z nich przybierają odcień ciemnego brązu, dzięki czemu prezentują się bardzo elegancko i dostojnie. Drugie występują natomiast w beżowej tonacji, która rozpogadza wygląd wnętrz. Atutem obu dekorów jest także wykończenie 3D Look, które sprawia, że na powierzchni skrzydła wyczuwalna jest struktura drewna.

 

Facebook