BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Ekstrawertyczne czy introwertyczne?
12. X 2015

Porady wnętrzarskie

Ekstrawertyczne czy introwertyczne?

Wnętrze z temperamentem według RuckZuck

Szwajcarski psycholog, Carl Gustaw Jung, na podstawie analiz osobowości wyróżnił dwa skrajne typy postaw: introwersję i ekstrawersję. Czy podział ten można odnieść do wnętrz? Czy domowa przestrzeń posiada temperament? Jak go zdefiniować? 

Mówi się, że wnętrze jest wizytówką mieszkania i jego domowników. Stanowi szczególnego rodzaju lustro, w którym ujawniają się ich indywidualne preferencje, potrzeby funkcjonalne oraz upodobania estetyczne. Sposób dzielenia przestrzeni, a także dobór kolorystyki i dekoracji, często są wyrazem przejawianych przez nich cech charakteru. Dzięki temu, również samo wnętrze zyskuje temperament, który niejednokrotnie wpływa na nastrój przebywających w nim osób.

Zgodnie z teorią Carla Gustawa Junga, introwertycy i ekstrawertycy różnią się sposobem zachowania, który wynika z kierunku, w jakim zmierza ich ogólna energia psychiczna. Ci pierwsi są zorientowani na subiektywne stany wewnętrzne. Charakteryzują się spokojem, opanowaniem, cenią samotność, ciszę, pracę indywidualną. Tych drugich z kolei wyróżniają reakcje skierowane na zewnątrz. Przypisuje się im cechy takie jak: towarzyskość, impulsywność, aktywność.

Opierając się na tej koncepcji, introwertyzm we wnętrzu może przejawiać się na kilka sposobów. Po pierwsze, w stonowanych barwach zastosowanych na ścianach, podłodze i wyposażeniu. Pastelowa, jasna kolorystyka sprzyja bowiem skupieniu, ułatwiając pracę, a zarazem wprowadza harmonię, która tworzy lepsze warunki do relaksu. Po drugie, w wyraźnym podziale przestrzeni na strefy funkcjonalne – dzięki niemu każde miejsce w domu ma przypisaną konkretną rolę, co wzmaga poczucie porządku. Po trzecie, introwertyzm ujawnia się w przemyślanym doborze sprzętów i dodatków. Nic nie jest pozostawione przypadkowi, a hasło „mniej znaczy więcej” stanowi motyw przewodni w aranżacji.

W introwertycznych wnętrzach sprawdzą się podłogi klasyczne, o naturalnym wyglądzie, m.in. Dąb Limburg Śnieżny z linii Wiparquet (Authentic 10 Narrow), czy panele Dąb Marbella z kolekcji Impression.

W urządzaniu mieszkania zgodnie z duchem ekstrawertycznym ważną rolę odgrywa łączenie różnych stylów. Eklektyzm sprawia, że pomieszczenia nabierają wyjątkowego charakteru, a domownicy mogą wyrazić w nich swoje oryginalne wizje aranżacyjne. Nie oznacza to jednak, że ostateczna kompozycja musi być niespójna i chaotyczna. We wnętrzach tych często pojawiają się żywe, soczyste kolory (żółcie, czerwienie, oranże), które dodają energii. Wyjątkowy nastrój tworzą charakterystyczne, niepowtarzalne przedmioty, np. w postaci dzieł sztuki, pamiątek z podróży, bądź samodzielnie wykonanych mebli czy dekoracji.

Do ekstrawertycznych wnętrz pasować będą nowoczesne, odważne podłogi- panele lib naturalne drewno- w odcieniach czerni oraz szarości. Podobnie jak różne są typy osobowości, tak różne bywają wystroje wnętrz. Niezależnie jednak od tego, czy jesteśmy ekstrawertykami, introwertykami, a może ambiwertykami, równoważącymi obie te skrajności, ważne jest, by urządzając mieszkanie kierować się indywidualnymi preferencjami oraz potrzebami. Dzięki temu możemy stworzyć przestrzeń, która będzie dobrze wpływać na nasze samopoczucie, zapewniając komfort i bezpieczeństwo

Facebook