BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Jak dopasować panele podłogowe do potrzeb wnętrza?
30. VIII 2022

Porady wnętrzarskie

Jak dopasować panele podłogowe do potrzeb wnętrza?

Estetyczna całość

Panele podłogowe mogą być nie tylko trwałym wykończeniem posadzki, ale również przykuwającą wzrok ozdobą przestrzeni mieszkalnej. By tak się stało i wraz z pozostałymi elementami aranżacyjnymi tworzyły estetyczną całość, kluczowe jest podjęcie przemyślanych decyzji zakupowych. Podpowiadamy, jak wybrać panele podłogowe spełniające wymagania wnętrza.

Wykańczając posadzki w domu czy mieszkaniu, często decydujemy się sięgnąć po panele podłogowe. To rozwiązanie, które nada przestrzeni harmonijny wygląd, a przy tym jest ekonomiczne i łatwe w montażu. Pamiętajmy jednak, że modele podłóg, które doskonale prezentują się w jednym wnętrzu, niekoniecznie sprawdzą się w drugim. Ważna jest dokładna analiza przestrzeni: odpowiednio dobrane panele mogą nie tylko ciekawie dopełniać wystrój, ale nawet maskować ewentualne niedoskonałości pomieszczeń bądź wydobywać tkwiący w nich potencjał.

  1. Wielkość pomieszczenia i stopień nasłonecznienia

Pierwszym elementem, któremu powinniśmy się przyjrzeć, są wymiary pomieszczenia. W dużych wnętrzach warto zamontować panele szersze (np. 282 mm) lub dłuższe od standardowych (ok. 2 m). Doskonale podkreślą one okazałość przestrzeni i nadadzą jej elegancki wygląd. W przypadku kolorystyki możemy postawić na jasne modele, ale nie musimy obawiać się też odważniejszych tonacji, takich jak głęboki brąz, który nada aranżacji klasę. Szczególnie szykownie będą wyglądać w matowym wydaniu.

W pomieszczeniach małych lub wąskich lepiej sprawdzą się deski o mniejszej szerokości, które optycznie powiększą przestrzeń. W przypadku podłużnych pokoi najlepiej ułożyć je prostopadle do dłuższych ścian, co optycznie je „rozszerzy”, poprawiając wizualnie proporcje przestrzeni. Efekt ten spotęgujemy poprzez wybór desek w kolorze bieli, beżu lub jasnej szarości.

Drugim aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest stopień nasłonecznienia pokoju. Jeśli okien jest mało i wychodzą na niekorzystną stronę świata, lepiej zrezygnować z ciemnych dekorów na rzecz tych jasnych. Dodatkowo zdecydujmy się na modele o lśniącej, połyskującej strukturze, które dodadzą wnętrzu blasku.

  1. Panele jako dopełnienie stylu wnętrza

Wygląd paneli podłogowych powinien również odpowiadać stylowi, w jakim urządzona jest przestrzeń. W eko-aranżacji sprawdzą się deski z wyraźnie wyczuwalnym na powierzchni układem usłojenia, industrialny wystrój warto, by ozdobiły wzory kamienne, w nowoczesnych przestrzeniach nie może zabraknąć modeli z elegancką V-fugą, a we wnętrzach glamour dobrze sprawdzi się struktura w połysku. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie panele będą najlepsze, warto postawić na dekory w neutralnym odcieniu drewna – to uniwersalne rozwiązanie, które świetnie wkomponuje się w różnorodne style aranżacyjne.

  1. Przeznaczenie pokoju a panele

Ostatnia kwestia dotyczy właściwości technicznych paneli, które powinny być dobrane do przeznaczenia wnętrza. Przestrzenie narażone na intensywne użytkowanie i tym samym potencjalne uszkodzenia wyposażmy w panele o klasie ścieralności co najmniej AC4 – ochronią one podłogę przed nieestetycznymi zarysowaniami. W szczególności dotyczy to takich pomieszczeń jak przedpokój, kuchnia, jadalnia czy domowe biuro. Dzięki temu zapewnimy sobie zdecydowanie bardziej komfortowe korzystanie z własnych czterech kątów.

Przykładem rozwiązania o bardzo wysokiej wytrzymałości na ścieranie są panele podłogowe z kolekcji Rancho oraz Stuttgart. Klasa ścieralności AC5 to gwarancja wysokiej trwałości. Fazowane krawędzie i bogaty wachlarz drewnianych dekorów sprawiają, że znajdziemy wśród nich propozycje wpisujące się w różne potrzeby wnętrz.

Facebook