BLOG

BLOG

INSPIRACJE
Jak wyglądają domy na włoskich, francuskich i angielskich prowincjach?
02. VIII 2022

Inspiracje

Jak wyglądają domy na włoskich, francuskich i angielskich prowincjach?

Wnętrze w stylu rustykalnym
Jak wyglądają domy na włoskich, francuskich i angielskich prowincjach?

Aranżacje domów znajdujących się na prowincjach wyróżniają się często prostym wystrojem, naturalnymi surowcami, jasnymi barwami i spokojnym klimatem. W zależności od kraju przyjmują odmienny wygląd, ale wszystkie mają wiele wspólnego ze stylem rustykalnym. Co różni, a co łączy styl toskański, cottage oraz french country?

Zalążkiem stylu rustykalnego są tereny wiejskie. Mieszczą się one w wielu miejscach na świecie, czego skutkiem jest powstanie wielu wersji tego nurtu. Bezpośredni wpływ na jego ukształtowanie miało otoczenie: kultura i historia danego terytorium, klimat, zasoby naturalne, a także specyfika życia mieszkańców. Choć wszystkie odmiany są do siebie podobne, to jednak każda z nich ma swój wyjątkowy urok.

We wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym dominuje jasna, stonowana paleta barw w postaci bieli i beżu, choć zdarzają się także brązy. Podstawą wystroju są naturalne materiały, takie jak len, bawełna czy wełna. Rustykalne wnętrza kochają drewniane meble, słupy oraz belki sufitowe, a także podłogi dotknięte duchem czasu. Ważne, by drewno występowało w surowej formie, a jego powierzchnia była bogata w wyraźnie zaznaczone spękania, scki i słoje. Niezwykle efektownie prezentują się stoliki z pnia drzewa, wiszące dekoracje z konarów oraz lustra w dębowych ramach. Przestrzeń zdobią też przedmioty wykonane z rattanu i wikliny oraz śnieżne koronki, ażurowe podkładki czy jutowe bieżniki. Obowiązkowymi elementami aranżacji są również świeże kwiaty wstawione w delikatne wazony bądź żywe rośliny umieszczone w koszach.

Słoneczna sceneria w postaci stylu toskańskiego

Styl toskański jest również bogaty w naturalne materiały. Oprócz drewna dostrzeżemy w nim cegłę czy kamień, które zdobią nie tylko posadzki, ale i ściany. Z kolei na sufitach zaobserwujemy niezwykle klimatyczne, odsłonięte belki stropowe. Wnętrza pełne są naturalnego, słonecznego światła, które jest ważnym aspektem włoskiego wystroju. Typowe dla tej estetyki są także masywne meble z litego drewna z efektownie udekorowanymi frontami oraz eleganckimi detalami. Nie brakuje też miedzi, którą najczęściej można spotkać w kuchni w formie naczyń i dodatków. Wnętrza toskańskie wypełniają ciepłe, wyraziste barwy, takie jak ochra, karmin czy oliwka. W przestrzeniach obecne są gliniane dzbanki i zdobione misy oraz lniane obrusy, bawełniane narzuty czy ręcznie zdobione serwety.

Angielski domek wiejski, czyli styl cottage

Styl cottage to swojski, przytulny wystrój w stylowym wydaniu. Oprócz bieli i beży, które królują w stylu rustykalnym, we wnętrzach angielskich spotkać można także pastele – najczęściej są to odcienie różu, błękitu, fioletu czy miętowej zieleni. Charakterystyczne elementy to także drewniane, bielone i postarzane meble, sofy z wygiętymi podłokietnikami, kredensy, witryny oraz kominek obudowany kamieniem. Przestrzenie zdobią dodatki w romantycznych wzorach np. róż, kratek czy pasków utrzymanych w subtelnych barwach. Całość wystroju dopełniają wyeksponowane, zdobione filiżanki i imbryki, ciekawe abażury oraz obszyte falbanami zazdrostki. W pomieszczeniach urządzonych w stylistyce cottage nie może zabraknąć także plecionych koszy oraz świeżych kwiatów w dzbankach, słoikach czy kankach.

French country = styl francuskiej prowincji

Mieszanka stylu rustykalnego oraz wystroju domów francuskich wsi – french country to wygodny wystrój o swobodnej elegancji. Cechami charakterystycznymi są zabytkowe lub postarzane, surowe, drewniane meble, występujące pod postacią szafek czy kredensów, a także tapicerowane kanapy i fotele. Niektóre z nich posiadają elementy z kutego żelaza. Ważnym elementem wystroju jest także efektowny żyrandol z kryształowymi kroplami. Podobnie jak w pozostałych odmianach stylu rustykalnego, we wnętrzach zauważane są tekstylia z naturalnych materiałów oraz jasna paleta barw, przełamana jednak ciepłymi odcieniami. Wyróżnikiem na tle innych jest wzór toile de Jouy, czyli francuska tkanina zdobiona motywami sielankowymi i wiejskimi krajobrazami. Dekoruje tapicerkę, poduszki czy narzuty. Z kolei ściany najczęściej zdobią kształtne lustra z metalowymi zdobieniami, duże zegary czy żelazne przedmioty dekoracyjne.

Panele SPC jako doskonały wybór do każdej z odmian stylu rustykalnego

Jako dopełnienie całości aranżacji każdego z wyżej wymienionych stylów, idealnie sprawdzą się panele SPC od RuckZuck. Dostępność zarówno drewnianych, jak i kamiennych dekorów w ciepłych i chłodnych tonach umożliwia stworzenie aranżacji zgodnej z zasadami danej stylistyki oraz naszymi oczekiwaniami. Co więcej, dzięki metodzie druku cyfrowego, podłogi kompozytowe znakomicie odwzorowują naturalny surowiec, nadając przestrzeniom niezwykłą harmonię i wyrafinowanie. We wnętrzach w nurcie toskańskim sprawdzi się kolekcja Tiles, zawierająca kamienne wzory, a w domach urządzonych zgodnie ze stylem rustykalnym, cottage oraz french country świetnie wyglądać będą drewniane kompozyty z serii Wood oraz Wide Board.

Oprócz zróżnicowanego designu, podłogi SPC wyróżniają się niezwykłą trwałością, wodoodpornością oraz ekologicznym charakterem, zapewniając domownikom najwyższy poziom komfortu.

Facebook