Porady wnętrzarskie
Opuszczenie rodzinnego domu i przeprowadzka do własnego mieszkania to jedna z przełomowych chwil w życiu. Choć wybór odpowiedniego lokum sam w sobie jest już dużym wyzwaniem, nie mniejszych trudności może dostarczyć również jego aranżacja. Prezentujemy 4 kluczowe zasady, którymi warto kierować się podczas urządzania pierwszego mieszkania, by cieszyć się nim przez lata.
Urządzanie pierwszego mieszkania jest momentem, w którym możemy spełnić swoje wizje aranżacyjne, o których od dawna marzyliśmy. Pamiętajmy jednak, że estetyka powinna iść w parze z funkcjonalnością, dlatego przed przystąpieniem do działania dobrze rozplanujmy przestrzeń – tylko w ten sposób wystrój będzie spójny, a my poczujemy się w nim komfortowo.
W stworzeniu własnego planu niezwykle przydatne są inspiracje czerpane z różnych źródeł. Śledźmy portale i blogi wnętrzarskie, przejrzyjmy czasopisma i obejrzyjmy programy telewizyjne poświęcone tematyce aranżacji przestrzeni. Warto wybrać się też na targi wyposażania wnętrz, na których możemy nie tylko zobaczyć konkretne rozwiązania, ale również porozmawiać ze specjalistami i uzyskać cenne porady. Skonsultujmy się także z rodziną i przyjaciółmi, którzy niedawno wykańczali dom lub przeprowadzali remont – podpowiedzą, na co warto zwrócić szczególną uwagę i polecą sprawdzone rozwiązania.
Niestety zawsze istnieje ryzyko, że to, co wydaje się dobrym pomysłem na papierze, w rzeczywistości nie zaprezentuje się korzystnie. Z tego powodu najbezpieczniejszą opcją jest postawienie na neutralną bazę. Zamiast malować ściany w salonie na głęboką zieleń, zostawmy je w neutralnym odcieniu (np. jasnobeżowym). Jeśli po pewnym czasie stwierdzimy, że dobrze sprawdzą się tu ciemne tony, bez problemu zmienimy kolor ścian (przemalowanie ciemnej powierzchni na jasną byłoby już znacznie trudniejsze).
Podobnie postąpmy w przypadku podłóg i drzwi. Posadzkę wykończmy panelami w odcieniu naturalnego drewna, które doskonale pasują do każdej aranżacji. Bardzo bogaty wybór dekorów znajdziemy np. w kolekcji Arteo od RuckZuck – do głównych atutów desek należy także duża wytrzymałość na uszkodzenia. Aranżację doskonale uzupełnią także drzwi o klasycznym designie i estetycznych przeszkleniach, np. z kolekcji Tosca od RuckZuck.
Dysponując neutralną bazą wnętrza, możemy pozwolić sobie na większą swobodę w przypadku dodatków. Warto je często modyfikować – nie jest to kosztowne przedsięwzięcie, a dzięki niemu cztery kąty nigdy nam się nie opatrzą.
Zakup mieszkania i jego późniejsze wyposażenie wymaga sporego nakładu finansowego, dlatego w miarę możliwości warto szukać tańszych rozwiązań. Oczywiście nie oszczędzajmy na takich komponentach jak materac do łóżka czy kabina prysznicowa, ale pamiętajmy, że nie wszystko we wnętrzu musi być wprost od producenta. Przejrzyjmy rzeczy odziedziczone po przodkach i odwiedźmy aukcje internetowe – czasem można znaleźć tam prawdziwe perełki, które dzięki renowacji zyskają nowe życie i staną się oryginalnymi wyróżnikami wnętrza.
Jeśli chcemy, by wystrój mieszkania towarzyszył nam przez długie lata, powinniśmy myśleć przyszłościowo. Osobom planującym powiększenie rodziny odradzamy urządzenie w jednym z pomieszczeń gabinetu – biurko lepiej ustawić w sypialni lub salonie, a dodatkowe wnętrze zachowajmy na pokój dziecka. Jeśli natomiast w domu może pojawić się pies lub kot, lepiej zrezygnować z białego zestawu wypoczynkowego. W ten sposób unikniemy dodatkowych zmian aranżacyjnych.