BLOG

BLOG

INSPIRACJE
Proste sposoby na odświeżenie starej kuchni
04. II 2020

Inspiracje

Proste sposoby na odświeżenie starej kuchni

Zainspiruj się!

Znudził Ci się dotychczasowy wygląd kuchni, ale gruntowny remont nie wchodzi w grę? Nie rezygnuj z metamorfozy – pobudź swoją kreatywność, zaangażuj bliskich i wspólnie stwórzcie nowe oblicze wnętrza w szybki, tani i prosty sposób. Jak to zrobić? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji.

Odświeżanie kuchni może wydać Ci się powierzchowne, ale jeśli jej kondycję oceniasz na mocną czwórkę, poważniejsze zmiany nie będą potrzebne. Dodatkowo zaoszczędzisz czas i pieniądze, a uciążliwości dla domowników będą zdecydowanie mniejsze niż przy tradycyjnym remoncie.

Zastanów się, które elementy wystroju najbardziej Ci przeszkadzają i co dokładnie wymaga odnowienia. Zadbaj także o dodatkowe dekoracje, które uatrakcyjnią przestrzeń.

Odświeżamy kuchnię  - porady Ruckzuck

Szafki kuchenne nie do poznania

Głównym komponentem kuchni są oczywiście meble. Każdego dnia są one narażane na zarysowania, zaplamienia i działanie pary wodnej, przez co po kilku latach mogą wyglądać niestety nieestetycznie. Nie da się ukryć, że moda się również zmieniła, więc szafki w Twojej kuchni pewnie już nie zachwycają Cię tak bardzo, jak podczas zakupu.

Sposobem na przywrócenie meblom dawnego blasku jest ich renowacja. Możesz zaufać w tej kwestii fachowcom lub przeprowadzić metamorfozę samodzielnie. Za pomocą papieru ściernego zeszlifuj fronty, pozbywając się farby i wyrównując powierzchnię. Zmatowione i oczyszczone szafki przemaluj na dowolny kolor lub wykończ okleiną, np. w drewnianym dekorze. Pamiętaj, że to Twój indywidualny projekt, więc możesz stworzyć naprawdę ciekawą kompozycję – nie wszystkie szafki muszą być bowiem w tej samej barwie. Jeśli zamiast wszystkich frontów w białym odcieniu wybierzesz dwa, którym nadasz żółtą tonację, Twoja kuchnia zyska żywy, energiczny charakter.

Odświeżamy kuchnie z Ruckzuck.pl O ile frontom wystarczy renowacja, by zyskały świeżość, o tyle blaty kuchenne są bardziej eksploatowane, więc w tym przypadku lepiej postawić na ich wymianę. Rozważ montaż blatu kamiennego – choć jest to droższa opcja, zagwarantuje Ci długie lata użytkowania bez uszkodzeń.

Dodatkowo skontroluj stan zawiasów i prowadnic, i w razie konieczności wymień je na nowe. Ciekawym zabiegiem jest także montaż nowych uchwytów – ta pozornie drobna zmiana wywoła naprawdę interesujący efekt.

Stylowe oblicze kafelek

W Twojej kuchni najprawdopodobniej znajdują się kafle ceramiczne. Im również należy się piękny wygląd. Jeśli nie mają widocznych ubytków, pomaluj je farbą epoksydową (odporną na działanie wody), a dla trwałości koloru zastosuj warstwę podkładu. Alternatywą jest zastosowanie naklejek samoprzylepnych z błyszczącej folii, które dzięki powłoce z laminatu są odporne na wilgoć i uszkodzenia. Dużym atutem jest tutaj możliwość ich odklejenia w dowolnym momencie, bez szkody dla płytek.

Co jednak w przypadku, gdy jakość kafli jest daleka od ideału, a Ciebie przeraża myśl o ich skuwaniu? Na pomoc przychodzą płytki kompozytowe Ceramin Vario – są lekkie, wodoodporne i, co kluczowe, możesz je nałożyć na obecną okładzinę. Nadają się do montażu zarówno na ścianach, jak i na podłodze, więc bez problemu stworzysz spójną aranżację. Nie obawiaj się też pyłu i męczącej pracy – płytki przytniesz nożykiem do tapet, a przykleisz za pomocą kleju (bez wypełniania spoin).

 

Sufit w odmienionej krasie

Sufit w kuchni (i nie tylko) zazwyczaj pokryty jest białą farbą. Może warto pomyśleć o zmianie i nadać mu bardziej wyrazisty charakter? W końcu on wcale nie musi być nudny. Dobrym pomysłem jest położenie nowego koloru, nieco ciemniejszego, który stworzy poczucie przytulności. W przypadku kuchni otwartej na pozostałą część mieszkania, drewniane listwy lub kultowy sufit podwieszany wydzieli przestrzeń i odróżni ją od pozostałych pomieszczeń.

Efektowne oświetlenie i dodatki

Świetnym rozwiązaniem, uzupełniającym ogólne oświetlenie, są listwy LED. Zamontuj je pod półkami, górnym zestawem mebli, a także w szafkach z przeszkleniami. Są tanie, proste w przymocowaniu, a gwarantują naprawdę świetny efekt. Dodatkowo nie pobierają dużo energii, więc po pójściu spać możesz zostawić je włączone, by w czasie nocnego podjadania bez problemu trafić do lodówki ;)

Jeśli posiadasz wolne miejsce na blacie roboczym, przemyśl też ustawienie na nim lampy o charakterystycznym wyglądzie. Stanie się ona wyróżnikiem wnętrza, a jej światło ociepli całą przestrzeń.

Podobną rolę dekoracyjną może pełnić np. toster czy czajnik w stylu retro, kolorowe pojemniki na przyprawy, a także rośliny i zioła w doniczkach. Dzięki temu rodzaju dodatkom zdynamizujesz wystrój i nadasz mu oryginalny wygląd.

Facebook