BLOG

BLOG

KOLEKCJE DRZWI
Wybór drzwi wewnętrznych
18. II 2020

Kolekcje drzwi

Wybór drzwi wewnętrznych

Radzimy na co zwrócić uwagę

Choć moda na otwarte przestrzenie nie przemija, drzwi wewnętrzne pozostają niezbędnym elementem wyposażenia wielu pomieszczeń. Starannie dobrane nie tylko doskonale spełnią swoją funkcję praktyczną, ale staną się również estetycznym uzupełnieniem aranżacji. Przy ich wyborze kierujmy się kilkoma kluczowymi parametrami technicznymi.

Poszukując idealnych drzwi do wnętrza, duże znaczenie przywiązujemy do ich wyglądu. I słusznie – w końcu od tego zależy, czy dobrze wkomponują się w przestrzeń aranżacyjną. Nie bagatelizujmy jednak ich właściwości technicznych. Niedokładne zapoznanie się z cechami produktu może bowiem sprawić, że nasze drzwi, mimo ładnej estetyki, staną się zupełnie niefunkcjonalne. Najlepszy rezultat uzyskamy więc poprzez łączenie walorów estetycznych z praktycznymi.

Konstrukcja drzwi podstawowym parametrem

Właściwością, której nie widzimy gołym okiem jest „zawartość” skrzydła, czyli rodzaj jego wypełnienia. Na potrzeby lokalu mieszkaniowego wystarczającym rozwiązaniem będzie konstrukcja tzw. plastra miodu, która cechuje się lekkością i wysoką wytrzymałością na nacisk. Jeśli natomiast chcemy jak najlepiej wygłuszyć pomieszczenie, zdecydujmy się na płytę wiórowo-otworową, która gwarantuje lepszą dźwiękoszczelność i stabilność.

Kolejnym dylematem, przed którym zostajemy postawieni, to wybór między drzwiami pełnymi a przeszklonymi. Pierwsze z nich zapewniają wyższy poziom prywatności i ciszy – doskonale sprawdzą się zatem w pomieszczeniach, gdzie powinna panować spokojna atmosfera (takich jak gabinet czy sypialnia). Drugie umożliwiają z kolei dopływ światła do wnętrza, dzięki czemu zyskuje ono pogodniejszy wygląd. To rozwiązanie idealne dla niewielkich, ciemnych przestrzeni.

Decydując się na drzwi z przeszkleniem, mamy z reguły trzy dostępne opcje: skrzydło z szybami transparentnymi, mlecznymi i satynowymi. Wszystkie mogą prezentować się elegancko, a to które z nich zagości w naszych czterech kątach zależy przede wszystkim od preferowanego przez nas stopnia przezroczystości. Możemy również postawić na skrzydło całkowicie przeszklone, które z pewnością stanie się perełką dekoracyjną całego mieszkania (takie rozwiązanie znajdziemy np. w kolekcji SENTIS Vidrio od RuckZuck).

Drzwi wewnętrzne w ofercie Ruckzuck

Skrzydło przylgowe czy bezprzylgowe?

Obecność przylgi lub jej brak może wydawać się mało istotnym szczegółem, ale w rzeczywistości ma znaczący wpływ na to, jak drzwi zaprezentują się we wnętrzu. Skrzydła przylgowe wyróżnia tzw. wrąb, czyli pionowe wycięcie, które podczas zamykania drzwi zachodzi na ościeżnicę. Do ich atutów należy dobra szczelność oraz niewidoczny dla oczu zamek. To rozwiązanie uważane jest za najbardziej klasyczne.

Krawędź skrzydła bezprzylgowego nie posiada wcięcia – jest jednolita i całkowicie licuje się z ościeżnicą. Gdy drzwi pozostają zamknięte, zawiasy stają się niemal niewidoczne, a skrzydło sprawia wrażenie wtopionego w ścianę. Jest to wariant bardziej nowoczesny i dyskretny, który świetnie sprawdzi się we wnętrzach nastawionych na minimalizm.

Drzwi - funkcjonalne i ozdobne - poznaj inspiracje Ruckzuck.pl

Kierunek otwierania drzwi wpływa na wygodę

Przed zakupem należy się również zastanowić, czy drzwi mają otwierać się w prawą czy lewą stronę – istotna jest tutaj bliskość ścian i ułożenie mebli. Najlepiej, gdy drzwi otwierają się na pustą ścianę – w razie konieczności pamiętajmy o montażu odbojników i stoperów, które ochronią elementy wnętrza przed ewentualnymi uszkodzeniami. Jeśli dwie pary drzwi znajdują się blisko siebie, zwróćmy uwagę, by podczas otwierania nie nachodziły na siebie.

Choć zasadniczo skrzydła otwierają się do wewnątrz, są pewne wyjątki – w łazience, ze względów bezpieczeństwa, powinny otwierać się na zewnątrz. Również w przypadku bardzo małych pomieszczeń lepiej postawić na tę opcję – w przeciwnym razie mocno ograniczymy dostępną w nich przestrzeń. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie tutaj montaż drzwi z systemem przesuwnym. Dzięki otwieraniu i zamykaniu w linii prostej (wzdłuż ściany), będą komfortowe w użytkowaniu i nie zajmą dodatkowej przestrzeni. Szczególnie harmonijny wygląd uzyskamy decydując się na schowanie drzwi w szczelinie ściany (o ile układ mieszkania pozwala na montaż takiego mechanizmu).

Estetyczne wykończenie gwarancją pięknego wyglądu

O wyglądzie i funkcjonalności drzwi decyduje również ich zewnętrzna powłoka. Do najpopularniejszych rozwiązań należą skrzydła wykończone okleiną lub lakierem. Pierwsze z nich wyróżnia drewniana struktura, dzięki której drzwi prezentują się bardzo naturalnie. Warto rozważyć wybór drzwi pokrytych okleiną typu 3D Look – wyraźnie zaznaczony układ usłojenia tworzy efekt trójwymiarowości, doskonale imitując w ten sposób fornir. W ten sposób drzwi sprawiają wrażenie wykonanych z litego drewna. Skrzydło tego rodzaju dostępne jest np. w kolekcji SENTIS Ramon od RuckZuck.

Drzwi lakierowane cechuje natomiast podwyższona trwałość i nowoczesny design. Są gładkie w dotyku i zazwyczaj występują w białym odcieniu, dzięki czemu rozjaśniają pomieszczenie i optycznie je powiększają. Są także łatwe w czyszczeniu, dlatego dobrze sprawdzą się we wnętrzach narażonych na częste zabrudzenia lub wilgoć, takich jak łazienka, kuchnia czy pokój dziecięcy. Niektóre drzwi lakierowane z oferty RuckZuck można natomiast zamówić w dowolnym kolorze z palety RAL (np. drzwi SENTIS Inez).

Drzwi wewnętrzne - Ruckzuck.pl

Drzwi dopasowane do potrzeb i stylu wnętrza

Pamiętajmy, że drzwi powinny wpisywać się w panujący w mieszkaniu styl aranżacyjny. Do skandynawskiego wnętrza idealnie będą pasować białe drzwi bezprzylgowe o minimalistycznych zdobieniach. W klasyczny wystrój świetnie wkomponują się drzwi pełne, uzupełnione o wyraźne frezowania na powierzchni i koronę na górnej ościeżnicy.

Zadbajmy również o to, by wszystkie drzwi w mieszkaniu pochodziły z jednej kolekcji – dzięki temu wystrój będzie spójny i elegancki.

 

Zobacz wszystkie kolekcje drzwi wewnętrznych Sentis - odwiedź stronę internetową. 

Facebook