Inspiracje
Własny ogród to jeden z największych przywilejów posiadania domu. Choć takiego komfortu nie zapewniają mieszkania, przynależny do nich balkon lub taras może zamienić się w równie przyjemny azyl. Od czego zacząć tę metamorfozę?
Krok 1: uporządkowanie balkonu
Najpierw odpowiednio przygotujmy przestrzeń, porządkując ją i wynosząc zbędne przedmioty – warto zabrać się za to wiosną, gdy miną ostatnie przymrozki. Sprawdźmy stan techniczny balkonu i przeprowadźmy ewentualny remont w postaci malowania ścian czy uzupełniania ubytków w podłodze. Jeśli zależy nam na upodobnieniu balkonu do ogrodu, możemy wyłożyć posadzkę wykładziną w formie sztucznej trawy. Na jednej ze ścian można z kolei położyć drewniane deski, które w połączeniu z trawą stworzą naturalną bazę dla aranżacji.
Krok 2: wybór mebli
Od tego, na jakie meble się zdecydujemy, zależy przede wszystkim wielkość balkonu czy tarasu. Jeśli jest duży, mamy niemal pełną dowolność: możemy sięgnąć po zestaw mebli (krzesła i stół), kanapę, a nawet podwieszany fotel czy hamak. W przypadku mniejszych (wąskich) przestrzeni konieczna jest powściągliwość – w tym przypadku najlepiej sprawdzą się meble na wymiar. Warto sięgnąć po kanapę narożną lub ustawioną przy krótszej ścianie. Dobry pomysłem jest również wykorzystanie europalet i położenie na nich materaca. Na ścianie lub balustradzie można z kolei przymocować składany stolik, a obok (jeśli wystarczy miejsca) ustawić krzesła (również składane).
Krok 3: odgrodzenie przestrzeni
By móc komfortowo korzystać z balkonu, konieczne jest zachowanie poczucia prywatności. Pomoże w tym pergola z donicą, ustawiona na granicy z sąsiadującym balkonem. Zasadźmy w niej wybrane rośliny pnące (takie jak wiciokrzew czy bluszcz), a zyskamy nie tylko dodatkową ściankę, ale też piękną dekorację. Warto sięgnąć także po tkaniny (najlepiej wodoodporne) lub maty bambusowe i przymocować je do balustrad. Zadbajmy także o żagiel lub parasol przeciwsłoneczny, który zapewni cień w upalne dni.
Krok 4: wprowadzenie zieleni
Urokliwy wygląd balkonu zagwarantuje oczywiście zieleń. Wybierzmy rośliny wytrzymałe, przystosowane do warunków panujących na balkonie. Pięknie zaprezentują się pelargonie, chryzantemy, azalie czy petunie. Możemy zawiesić je na balustradzie lub pod sufitem, a także ustawić na podłodze. Tak zielona przestrzeń będzie idealnym miejscem relaksu.
Krok 5: uzupełnienie dekoracji o dodatki
Pięknym dopełnieniem aranżacji staną się dodatki – to dzięki nim uzyskamy przytulny nastrój. W tej roli doskonale odnajdą się świece, lampiony i girlandy świetlne, dzięki którym na balkonie zapanuje magiczny klimat (szczególnie wieczorową porą). Niezbędnymi ozdobami będą także poduszki – pamiętajmy jednak, by na noc chować je do środka, chroniąc przed ewentualnym deszczem.