BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Sęk w tym, że... Panele z naturalnym rysunkiem drewna
27. XII 2016

Porady wnętrzarskie

Sęk w tym, że... Panele z naturalnym rysunkiem drewna

Podobnie jak nie ma ludzi bez wad, tak nie istnieją drzewa bez sęków.

Czy zawsze muszą stanowić one „słabe punkty”? Może w każdej niedoskonałości da się odkryć piękno, a nawet uczynić z niej atut? Przekonujemy, że niektóre skazy bywają zaletami i prezentują panele z wyraźnym rysunkiem drewna.

"Jednym z wiodących, i utrzymujących niezmiennie silną pozycję, trendów w projektowaniu podłóg laminowanych jest dążenie do ich naturalnego wyglądu, na wzór drewnianych desek. Synchroniczna, trójwymiarowa struktura paneli oraz frezowane czterostronnie krawędzie to podstawowe elementy, pozwalające wierniej imitować podłoże wykonane z prawdziwego surowca. Niemniej ważne są wzory dekoracyjne zdobiące powierzchnię, które charakteryzuje coraz większa dbałość o detal, co przejawia się w bogatym rysunku drewna, jak też w autentycznej, niejednorodnej kolorystyce".

W przekroju drewna można zaobserwować wiele ciekawych szczegółów, które są wskaźnikami m.in. jego gatunku, wieku, kondycji, warunków siedliskowych czy działania na nie czynników biologicznych, fizycznych i chemicznych. Wśród nich znajdują się słoje, naczynia, włókna i sęki. Te ostatnie stanowią pozostałości po gałęziach wrośniętych w pień drzewa.

W wielu dekorach paneli podłogowych udaje się dobrze odwzorować właściwości organiczne drewna. Rysunki na powierzchni deski uwzględniają naturalny przebieg włókien i słojów. Czasem pojawiają się także linie imitujące pęknięcia lub rysy. Często spotykane są również ciemniejsze kształty, naśladujące sęki. Wszystkie z tych elementów można traktować jako swoistą ozdobę, która dodaje wyjątkowości. Dzięki nim podłoga nabiera prawdziwie przytulnego charakteru. Taka „dekoracja” świetnie podkreśli klimat wnętrz rustykalnych, tradycyjnych, ale też nowoczesnych, które dodatkowo optycznie ociepli.

Dla osiągnięcia naturalnego wyglądu dekorów ważne jest także zróżnicowanie odcieni występujących w danym wzorze. Podobnie, jak na prawdziwym drewnie powstają smugi, plamy i przebarwienia, tak też w przypadku paneli, dobrze by ich powierzchnia była niejednorodna kolorystycznie, przepleciona jasnymi i ciemnymi refleksami, które stworzą wielowymiarowy efekt. Ten z kolei sprawi, że podłoga będzie wyglądać atrakcyjniej i prezentować się o ciekawie różnych porach dnia.

Salony RuckZuck oferują wiele modelów paneli, które wyróżnia wyrazisty rysunek drewna. Można do nich zaliczyć deski z kolekcji: Galaxy 4V (Świerk Cobalt), Extreme 4V (Dąb Mex), Freedom (Dąb Girard, Świerk Catania) oraz Master 4V (Dąb Basetta, Dąb Guarda). Nasza oferta obejmuje również listwy przypodłogowe dostępne w wielu kolorach. 

"Obecność sęków w prawdziwym drewnie często negatywnie wpływa na jego właściwości. Sprawia, że zmniejsza się wytrzymałość surowca na bodźce mechaniczne, takie jak rozciąganie i zginanie. Jeśli chodzi o panele podłogowe, to nie ma powodów do zmartwień, ponieważ w ich przypadku mamy do czynienia z rysunkiem sęku, a nie rzeczywistą niedoskonałością. Traktujemy je więc w kategorii atutu estetycznego, a nie wady".

 

Facebook