BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Siedem najczęściej popełnianych grzechów podczas montażu i pielęgnacji drzwi
05. V 2012

Porady wnętrzarskie

Siedem najczęściej popełnianych grzechów podczas montażu i pielęgnacji drzwi

Wybierz kierunek otwierania, dbaj o odpowiednią wilgotność wnętrza, unikaj nadmiaru wody podczas czyszczenia.

Pielęgnacja drzwi zaczyna się tak naprawdę już od ich prawidłowego montażu. Wybierając właściwy kierunek otwierania skrzydła, montując w pomieszczeniu o odpowiedniej wilgotności, czy zapewniając właściwą wentylację, zadbamy o to, że drzwi nie będą się odkształcać, dzięki czemu będą się prezentowały atrakcyjnie nawet po wielu latach użytkowania.

Jak uchronić drzwi wewnętrzne przed zniszczeniem. Siedem grzechów i siedem porad, jak zapewnić drzwiom atrakcyjną długowieczność według RuckZuck:

1. Niewłaściwa wilgotność powietrza

Planując wymianę lub montaż nowych drzwi wewnętrznych, należy sprawdzić, jaka wilgotność powietrza panuje w danym pomieszczeniu. Drzwi wewnętrzne montujemy zawsze w temperaturach dodatnich powyżej 10 stopni Celsjusza i przy wilgotności nie przekraczającej 70 proc. Takie warunki zwykle panują w naszych mieszkaniach i domach, warto je jednak zweryfikować. Standardowe drzwi możemy z powodzeniem montować również w naszych łazienkach, stosując się zawsze do załączonej instrukcji montażu.

2. Prawe zamiast lewych

Kolejnym krokiem jest określenie, w którą stronę drzwi będą się otwierały, na zewnątrz czy do wewnątrz pomieszczenia, a więc czy będą „prawe” czy „lewe”. Prawe skrzydło to takie, które ma zawiasy po prawej stronie, przy założeniu, że otwieramy je do siebie. Z kolei lewym skrzydłem nazywamy takie, które otwieramy do siebie, a zawiasy mocowane są po stronie lewej. Decyzja o kierunku otwierania drzwi jest kwestią indywidualną i z reguły zależy od projektu architekta, wygody i funkcjonalności. Konieczne jest jednak pozostawienie wolnej przestrzeni na swobodne otwieranie drzwi – warto więc zwrócić uwagę na ustawienie mebli, a także na rozmieszczenie włączników światła. Unikniemy wówczas utrudnień, które mogą doprowadzić do uszkadzania drzwi podczas ich otwierania lub zamykania.

3. Drzwi jednoskrzydłowe w niewielkim, umeblowanym pomieszczeniu

W przypadku niewielkich pomieszczeń warto przemyśleć również sposób otwierania drzwi – czy będą to drzwi rozsuwane (system przesuwny), czy otwierane klasycznie. Odpowiednio dobrane drzwi powinny być bowiem nie tylko eleganckie, ale również funkcjonalne. Jeśli otwarte skrzydło drzwiowe zajmuje w pomieszczeniu zbyt wiele miejsca i jednocześnie uniemożliwia ustawienie mebli, możemy zdecydować się na drzwi przesuwne. Wówczas nie będą kolidowały z innymi elementami w mieszkaniu i dłużej zachowają estetyczny wygląd.

4. Montaż przed pracami wykończeniowymi

Remontując mieszkanie należy pamiętać o kolejności, w jakiej prowadzimy prace remontowe. Jeśli planujemy tynkowanie, kładzenie gładzi gipsowych lub wylewki, montaż drzwi wewnętrznych obowiązkowo powinniśmy zostawić na koniec. Unikniemy wówczas trudno usuwalnych zabrudzeń i niejednokrotnie trwałych uszkodzeń czy wręcz zniszczeń produktu.

5. Niezabezpieczanie drzwi podczas malowania

Przeprowadzając remont mieszkania konieczne jest właściwe zabezpieczenie skrzydeł drzwiowych taśmą malarską i folią ochronną. Pamiętać należy aby taśmę zdjąć maksymalnie do dwóch godzin od momentu jej naklejenia. Ślady po farbie emulsyjnej, szczególnie zaschnięte są trudne do usunięcia. Jeśli jednak zdarzy nam się drzwi zabrudzić, nie wolno farby zdrapywać, ani używać środków czyszczących, wymagających spłukiwania dużą ilością wody.

6. Detergenty

Pielęgnacja skrzydeł drzwiowych wewnętrznych z pozoru wydaje się prosta. Często jednak, używając niewłaściwych środków czystości, możemy drzwi zniszczyć. Skrzydeł okleinowanych nie należy czyścić za pomocą „tłustych” środków do mebli. Nie wolno ich też drapać. Najlepszym sposobem czyszczenia jest wykorzystanie wilgotnej, bawełnianej szmatki. Jeśli czyścimy drzwi posiadające strukturę czy ryflowanie tj. widoczne wgłębienia, należy najpierw usunąć (np. za pomocą odkurzacza) kurz, który się nich zbiera, a dopiero potem wytrzeć je wilgotną szmatką.

7. Nadmiar wody

Myjąc podłogę należy szczególnie zwracać uwagę na obszar przy drzwiach. Dlatego tak ważne jest właściwe zabezpieczenie silikonem „styku” zamontowanej ościeżnicy z podłogą. Nie wolno także doprowadzać do bezpośredniego kontaktu skrzydła drzwiowego z wodą, zacznie się ono odkształcać lub „puchnąć”. Woda jest największym wrogiem drzwi drewnianych i drewnopochodnych okleinowanych.

Aby mieć pewność, że krok pierwszy do długowieczności naszych drzwi – ich prawidłowy montaż – został spełniony, najlepiej zwrócić się do specjalistów firmy RuckZuck. Dzięki temu można nie tylko oszczędzić czas, ale i wydłużyć gwarancję zakupionego skrzydła. Realizujemy bowiem program warsztatów dla montażystów, pozwalający najlepszym zdobyć certyfikat, na podstawie którego okres gwarancji na montowane drzwi może ulec wydłużeniu nawet o dodatkowy rok. Ma to szczególne znaczenie nie tylko wtedy, gdy pzeprowadzamy montaż drzwi pokojowych, ale także bardziej specjalistycznych elementów takich jak drzwi techniczne, czy drzwi akustyczne.

Facebook