BLOG

BLOG

PORADY WNĘTRZARSKIE
Styl eklektyczny
29. VI 2021

Porady wnętrzarskie

Styl eklektyczny

Jak zachować poczucie harmonii we wnętrzu?

Kontrolowany chaos – właśnie tak można nazwać styl eklektyczny. Pełen sprzeczności, szaleństwa i swobody zrywa z utartymi schematami, ukazując wyjątkowość pozornego nieładu. Jak zapanować nad tym swoistym miszmaszem, by stylowe kontrasty nie zamieniły się w prawdziwy bałagan aranżacyjny?

Zestawianie ze sobą elementów, które wyglądają na zupełnie do siebie niedopasowane, to wyznacznik stylu eklektycznego. Mogłoby się wydawać, że urządzenie przestrzeni będzie w tym wypadku niezwykle proste. W końcu nie musimy trzymać się żadnych zasad i możemy wprowadzać do wnętrza co nam się żywnie podoba. Jednak w rzeczywistości każdy szczegół aranżacji jest dokładnie przemyślany i nie ma tutaj mowy o przypadkowości. Ogromna dowolność wyboru sprawia jednocześnie, że granica między oryginalnością a kiczem staje się niebezpiecznie cienka.

Niestandardowe połączenia - wiodący motyw stylu eklektycznego

Aranżując cztery kąty w stylu eklektycznym, możemy pozwolić sobie na łączenie różnych kolorów, wzorów i faktur. Co więcej, wiekowe przedmioty przeplatają się z nowoczesnymi rozwiązaniami. Tym samym gramofon ustawiony na tle betonowej ściany, zastawa stołowa odziedziczona po prababci umieszczona w designerskiej witrynie czy klasyczny szezlong zestawiony z modnym stolikiem kawowym to przykłady, które w eklektycznym wnętrzu mają szansę się świetnie odnaleźć.

Jednocześnie powinniśmy zrezygnować ze stosowania kompletów (zestawu takich samych krzeseł czy kanap i foteli z jednej kolekcji). Sztuka polega na sprawieniu, by różnorodne elementy doskonale ze sobą współgrały i tworzyły estetyczną całość. Możemy przy tym czerpać inspiracje z różnych stylów aranżacyjnych. Postawmy np. na lekkość stylu boho (makramy i wiszący fotel wiklinowy), industrialną surowość (kamienny blat i cegłę na ścianie) i poszanowanie przeszłości wystroju vintage (naznaczony zębem czasu sekretarzyk). Takie składniki złożą się na zaskakujący, ale i niesztampowy wystrój.

Jak zapanować nad chaosem, czyli  główne motywy stylu eklektycznego

Urządzanie eklektycznego wnętrza wymaga wyczucia i ostrożności w podejmowaniu decyzji. Choć niewątpliwie ten styl jak żaden inny pozwala puścić wodze fantazji, to nie możemy się całkowicie zatracić. Jak zachować poczucie harmonii? Oto kilka wskazówek:

  • stosowanie jednolitego tła – ściany i podłogi utrzymane w neutralnie, spokojnej kolorystyce pozwolą wyeksponować poszczególne elementy wyposażenia, jednocześnie unikając „pstrokatego” efektu. W przypadku ścian warto trzymajmy się maksymalnie dwóch barw (np. jasnej szarości i błękitu), a podłogę wykończmy jednym materiałem. Doskonale sprawdzą się panele wodoodporne, które dzięki swojej wysokiej wytrzymałości możemy ułożyć nawet w kuchni, przedpokoju i łazience. Sięgnijmy np. po panele laminowane z kolekcji Trend 4V lub Extreme 4V od RuckZuck, które są odporne na działanie wody aż przez 24 godziny;
  • wybór motywu przewodniego – oczywiście styl eklektyczny polega na zaznaczaniu we wnętrzu obecności różnych stylów. Warto jednak, by jeden z nich był dominujący, a pozostałe stanowiły role uzupełniające. W ten sposób uzyskamy spójność. Takim motywem może być też np. kolor lub wzór;
  • ograniczona liczba elementów – eklektyczne wnętrze możemy stale wzbogacać wyposażeniem i dodatkami. Nietrudno jednak o przesadę i nadanie przestrzeni przeładowanego charakteru. Nasz dom straci wtedy na komforcie i funkcjonalności. Z tego powodu starajmy się nie przytłoczyć aranżacji zbyt wieloma dekoracjami.

Inspiracja eklektyzmem pozwala na uzyskanie indywidualnej i jedynej w swoim rodzaju aranżacji. To idealne rozwiązanie dla osób kreatywnych i odważnych, które chcą wykazać się we w wnętrzu nieszablonowym podejściem. To też bardzo dobry wybór dla tych, którym podobają się różne style aranżacyjne. Mogą wydobyć z nich wszystko to, co najlepsze i stworzyć wystrój według własnej, niepowtarzalnej wizji.

Facebook