Porady wnętrzarskie
Twoje mieszkanie wymaga remontu, ale wciąż odkładasz go na później? Początek nowego roku jest świetną okazją, by w końcu podjąć się tego wyzwania. Zanim jednak zaczniesz kuć kafelki i przestawiać meble, sporządź dokładny plan działań. Nie martw się – pomożemy Ci w tym!
Dobrze sporządzony plan jest połową sukcesu. Szczegółowy harmonogram pozwoli Ci przewidzieć koszty i czas trwania remontu, a dodatkowo uchroni Cię przed wieloma nieprzyjemnymi niespodziankami. Od czego zacząć?
W pierwszym kroku zastanów się, które pomieszczenia wymagają remontu i jakie dokładnie elementy chcesz zmienić. Jeśli masz w planach odnowienie całego mieszkania, rób to etapowo – renowacja wszystkich wnętrz w jednym czasie mocno nadszarpnęłaby Twój portfel i praktycznie uniemożliwiłaby normalne funkcjonowanie. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem byłaby tu przeprowadzka na czas remontu.
Gdy już ustalisz, jakie prace chcesz przeprowadzić w mieszkaniu, sporządź kosztorys. Pamiętaj, by wziąć pod uwagę nie tylko zakup materiałów budowlanych i wynagrodzenie pracowników, ale też możliwość nieprzewidzianych wydatków. W oszacowaniu budżetu pomogą Ci kalkulatory budowlane – warto z nich skorzystać. Na tej podstawie ocenisz, czy już w tym roku stać Cię na remont i ewentualnie jaką kwotę musisz jeszcze zgromadzić.
Wybór ekipy remontowej jest jedną z kluczowych kwestii. Profesjonalny zespół nie tylko solidnie przeprowadzi wszystkie prace, ale też będzie służył doradztwem i pomocą w zakupie materiałów budowalnych. Jak znaleźć rzetelnych i dobrych pracowników? Pytaj znajomych i szukaj w Internecie. Wysyłając wiele zapytań ofertowych, uzyskasz szeroki wachlarz możliwości i będziesz mógł wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Przy wyborze weź pod uwagę wycenę, termin oraz opinie innych zleceniobiorców.
Termin, w jakim przeprowadzisz remont, zależy w znacznej mierze od dostępności ekipy budowlanej. Fachowcy mają nieraz zajęty kalendarz na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt miesięcy, więc im szybciej zaczniesz poszukiwania, tym lepiej. Jeśli planujesz gruntowny remont, podczas którego niezbędne okaże się wietrzenie mieszkania, przeprowadź go wiosną lub latem. Idealnym czasem są wakacje – ciepłe temperatury sprzyjają pracom, a wysyłając dzieci na kolonie, ochronimy je przed uciążliwościami związanymi z remontem.
Zakupy materiałów budowalnych warto skonsultować z ekipą remontową. Może bowiem okazać się, że wybrane przez Ciebie rozwiązania nie są możliwe do realizacji lub nie zaprezentują się dobrze w Twoim mieszkaniu. Profesjonalna firma może Cię również wyręczyć w zakupie niezbędnych materiałów, oferując dodatkowo niższe ceny.
Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne zakupy, dokładnie oblicz zapotrzebowanie na produkty – kupując niewystarczającą liczbę paczek z płytkami czy panelami, opóźnisz realizację prac. Co istotne, wiele dyskontów umożliwia zwrot nadwyżki towarów – zdecydowanie lepiej kupić więc za dużo, niż za mało. Mała podpowiedź: w przypadku paneli kup 10% więcej desek niż wynosi powierzchnia podłogi.
Najlepszym czasem na zakup materiałów budowlanych jest zima – to wtedy w dyskontach można natknąć się na największe promocje. Miej jednak przy tym na uwadze, że wymagają one przechowywania w odpowiednich warunkach i zajmują nieraz wiele miejsca. Mimo wszystko nie zostawiaj zakupów na ostatnią chwilę – nie wszystkie materiały są zawsze na stanie, co wydłuża czas oczekiwania na zakup. Niektóre produkty kupujemy z kolei na specjalne zamówienie, co również opóźnia cały proces.
Gdy od rozpoczęcia remontu będzie Cię dzielić tylko kilka dni, przystąp do porządków i przygotowania przestrzeni do czekających ją zmian. Dokładnie uporządkuj mieszkanie, przenieś meble do nieużywanego pomieszczenia, a cenne przedmioty umieść w bezpiecznym miejscu. Jeśli postanowiłeś samodzielnie przeprowadzić remont, koniecznie wyposaż się w folię malarską i taśmę. Przydadzą się one do oklejania mebli, listew przypodłogowych, okien czy gniazdek. Jeśli nie wymieniasz podłogi, koniecznie umieść też grubą folię na posadzce. Dodatkowo odkręć lampy i ewentualnie gniazdka i voilà! Wnętrze jest gotowe na remont.